„Materiál byl určen na opravu na trati Liberec – Tanvald. Do sběrny železo přivezl skutečně zaměstnanec podniku nákladním vozidlem, ale rozhodně nešlo o šrot, jak uvedl ve výkupně,“ informovala mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová s tím, že na první pohled se jevily kusy jako zrezivělé. Pracovníka výkupny to mohlo podle policie zmást, zejména pokud auto neslo označení České dráhy a prodávající měli firemní montérky.

Podle Správy železniční a dopravní cesty jde o ojedinělý případ, se kterým se dosud nesetkali. „Zatím nemáme oficiální stanovisko policie, ale už teď mohu říct, že vyvodíme ty nejpřísnější závěry,“ uvedl mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Hallo, kterým majetek patřil.

Zejména pokud, jak uvádí policie, nešlo o jeden případ, ale do sběrny jezdili se „šrotem“ pravidelně, bude postih velmi razantní. „Pak může dojít i k propuštění zaměstnance a eventuálně budeme také požadovat náhradu škody,“ dodal Halla.

Podle prvontních odhadů bylo železa šest tun. „Po přeložení celého kontejneru a zvážení jsme zjistili, že jde o tisíc kilogramů železa,“ doplnila mluvčí policie. Pětatřicetiletý muž z Jablonce je podle policie podezřelý ze spáchání trestného činu zpronevěry. V žádné další sběrně při razii majetek pocházející ze železnice už policisté nenašli.

Podívejte se na video ze čtvrteční razie ve sběrnách.