Neznámý zloděj jich odnesl deset a způsobil tak škodu za 110 000 korun, ve sběrně za ně dostane jen zlomek ceny. Informoval o tom dnes mluvčí semilské policie Petr Kmínek.
Krádež byla podle něj na policii nahlášena dnes, štítky ale zmizely někdy v posledních dnech loňského či na počátku nového roku. Štítky se jmény byly na skalní stěně. "Jde o štítky o rozměru deset krát sto centimetrů, každý z nich váží kolem 14 kilogramů," řekl Kmínek. Po pachateli policie pátrá, za krádež mu hrozí dva roky vězení. "Prověřujeme i sběrny, protože šlo o štítky z bronzu a dalších slitin," vysvětlil.

Symbolický hřbitov byl v Hruboskalském skalním městě otevřen v červenci 1971. Myšlenka na jeho vytvoření vznikla v 60. letech minulého století, definitivní impulz k jeho vzniku dala ale až tragédie expedice Peru 1970, kde zahynula 15členná výprava horolezců. Na tabulkách jsou jména horolezců, kteří zahynuli ve zdejším Skaláku, ale i na dalších místech republiky a ve světě. Zejména o Vánocích je symbolický hřbitov místem vzpomínkových setkání, na Štědrý den tu pro přátele, kamarády a známé bývá bohoslužba.
Autory památníku jsou akademický sochař Jiří Seifert a architekt Josef Patrný. Tabulky se jmény mrtvých horolezců jsou pod prostou symbolikou puklého slunce. "Jsme z toho dost nešťastní, 40 let to tam bez problémů vydrželo," řekl Miloslav Homolka, předseda TJ Český ráj, která se o pietní místo stará. Zloděj podle něj musel na místo přijet autem. "Odnesl 140 kilo, ve sběrně za to dostane tak 4000 korun," poznamenal.