Začátek případu vypadal nevinně. Ve středu 17. října přišla paní na policejní stanici s tím, že nalezla fenku se dvěma štěňaty. Později se však ukázalo, že dotyčná lhala. Fenka, kterou neuhlídala a nechala ji nakrýt, byla totiž její.

„Že paní lže, jsme zjistili jednoduše. Dvouletá Sára byla očipovaná a registrovaná v libereckém útulku Archa, odkud si ji chovatelka adoptovala letos v květnu,“ připomněla předsedkyně Ligy na ochranu zvířata Dagmar Kubištová, která je zároveň majitelkou lučanského útulku Dášenka. Právě sem byla Sára i se štěňaty později převezena.

Majitelka Sáry tak porušila nejen adopční smlouvu útulku, když neuhlídala nekastrovanou fenku, ale hrozí jí, že se bude zpovídat z porušení zákona na ochranu zvířat. Případem se začal zabývat také jablonecký magistrát. „Obdrželi jsme podnět a ten jsme zaslali k posouzení Krajské veterinární správě. Odborné vyjádření jsme zatím neobdrželi,“ informovala mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Krajská veterinární správa je jediná, kdo může případ vyhodnotit. Má třicet dní na to, aby posoudila, zda opravdu došlo k týrání zvířete a porušení zákona na ochranu zvířat. Nyní nezbývá než čekat. Kdo dále čeká, jsou štěňata, a to na nové domovy. Žena sice odevzdala na policii fenu se dvěma štěňaty, avšak Liga na ochranu zvířat se dozvěděla, že štěňata byla původně čtyři. Bylo tedy nutné najít zbývající dvě. A šlo o život, přece jen stáří zvířat byly dva týdny.

Dagmar Kubištová se ihned dala do pátrání s úřednicí magistrátu. Ke štěňatům je dovedla až sama majitelka Sáry. „Nakonec jsme zjistily, že je majitelka prodala vietnamským obchodníkům do jablonecké večerky. Tam jsme si pro ně přišly. Naštěstí o ně bylo dobře postaráno. Čtrnáctidenní štěňata ale musejí být s matkou,“ dodala Kubištová.

Celá rodinka se tedy sešla v lučanském útulku a nyní už jsou štěňata připravena k odběru do nových domovů. „Prvního dvouměsíčního pejska si noví majitelé odvezou už tento pátek. Štěňata umístíme postupně, aby to pro ně nebyl šok. Jako poslední půjde dvouletá Sára, ale až po kastraci, aby se příběh nemusel opakovat,“ vylíčila šťastný konec Dagmar Kubištová.