Stačí ovšem chvilka nepozornosti, a místo radosti z pěkného dárku pro někoho z blízkých může přijít zděšení a pocit trpkosti – pokud by člověk při placení u pokladny nenahmatal svou peněženku na obvyklém místě. Kapesní zloději právě v těchto dnech mají žně.

Celou hodinu jsme se procházeli u supermarketu My, pro většinu Liberečanů stále starého dobrého Teska. A pozorovali jsme, jak jsou lidé při nakupování opatrní, kde peněženky nosí. A nestačili jsme se divit.

Většina z několika desítek nakupujících si na peněženku skutečně dávala pozor. Být kapesními zloději, vůbec bychom to neměli lehké.
„Zásadně nosím peněženku na dně tašky, kterou mám zapnutou na zip a ještě mám tašku pověšenou na břiše, abych měla kvůli dětem volné ruce,“ pochlubila se mladá maminka Anna, která vyrazila za nákupy se třemi dětmi, manželem a ještě kamarádem. „Tašku mám pořád na očích. Na zloděje si dávám velký pozor,“ dodala.

Do zadní kapsy kalhot si nestrčil peněženku za tu dobu snad nikdo. Ale jedna mladší žena si ji položila na odkládací pult za pokladnami na krátký čas, než si v tašce srovnala nákup. Kromě jí riskoval ještě asi šestnáctiletý mladík – třeba proto, že v peněžence nic neměl. Po zaplacení u pokladny strčil portmonku do kapsy batohu, a ten si hodil ležérně na záda.

„Právě při rovnání nákupu v tašce na okamžik člověk peněženku pustí ze zřetele. Někdy ji opravdu položí na odkládací pult. A to bývá ta pravá chvíle pro zloděje,“ upozornila tisková mluvčí Městské policie Liberec Daniela Bušková.

„Nejlepším místem pro portmonku je pro muže náprsní kapsa a nejlépe na zip. Pro ženy pak kabelka, také zapnutá na zip. Lidé by měli pořád myslet na to, že zloději jsou neobyčejně šikovní. K vaší peněžence mají v obchodě stejně blízko jako vy,“ dodala.

Příkladně se po zaplacení u pokladny chovala žena středního věku, která na nákupy vyrazila s partnerem. Zatímco muž tlačil naplněný nákupní vozík, žena jedním loktem tiskla kabelku k tělu. Ve druhé ruce svírala peněženku, a to celou dobu, než zmizela na parkovišti. Obdivuhodné je, že celou cestu k autu mluvila a mluvila.