Například v Janově nad Nisou – Hraničné na Jablonecku si zloděj zřídil stanoviště v jedné z chalup a na lup vyrážel i do těch okolních. „U chaty poškodil zámek na dveřích, vnikl dovnitř a zřejmě nějakou dobu v chatě setrval. Nic z objektu neodcizil, jen poškodil dveře, když je bez řádných klíčů otvíral,“ uvedla jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

To mu ale zřejmě nestačilo, a tak navštívil i dvě sousední chalupy. „Škoda po působení zimního zloděje představuje částku devětačtyřicet tisíc korun,“ doplnila Knopová. Podle ní již vyčkává v policejní cele a brzy se dozví, jaký bude jeho další osud. „Každopádně čelí obvinění ze spáchání přečinů krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci, za což může být potrestán odnětím svobody v trvání až dva roky,“ dodala mluvčí.

Vypil zásoby alkoholu

Pachatele jiného vloupání již policisté také mají. Zloděj sice z chalupy nic neodnesl, ale narazil tam na zásoby alkoholu, které vypil. „Takto náležitě posílený chalupu opustil. Podezřelému muži bylo sděleno obvinění z přečinů porušování domovní svobody a krádeže,“ uvedl mluvčí semilské policie Petr Kmínek.

Velký problém způsobil zloděj majitelům chaty v Provodíně na Českolipsku, který zde úřadoval během března. Celkem způsobil škodu za více než sto tisíc korun. „Majitel tuto nepříjemnou zprávu zjistil poté, co se nic netuše přijel na chalupu podívat,“ uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

"Oznamovatel nemohl uvěřit svým očím, když místa, kde dříve stály nejrůznější starožitné předměty, zejí nyní prázdnotou,“ řekla Baláková. Zloděj tak majitele připravil o starožitnosti za 92 tisíc korun a škodu 18 tisíc způsobil na zařízení domu.