Nenechaví zlodějíčci se v nočních hodinách vypravují do zavřených restaurací. Většinou poškodí dveře a pak hledají, co by si neprávem přivlastnili.

Minulý týden nevítaný zákazník „poctil“ svojí návštěvou restauraci Letka v liberecké ulici Londýnská. Poškodil dveře zadního vchodu do objektu a uvnitř začal pátrat, co by si mohl protiprávně přivlastnit.

Nakonec asi nenašel nic příliš atraktivního, tak alespoň rozbil dvířka od skříňky pod barem, kde si vzal několik balíčků cigaret různých značek. Policisté škodu vyčíslili na několik tisíc korun. Pokud se jim podaří nezvaného návštěvníka dopadnout, bude se muset zodpovídat z přečinu krádeže.

Do restaurace se několikrát vrátil

Další zloděj, kterého však policisté dopadli, řádil během několika minulých týdnů v kulturním domě Crystal v České Lípě.

„V jeho případě přesně platí přísloví: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Zloděj se totiž do domu kultury vydal s nekalým úmyslem krást, čtyřikrát. Po páté ho však naši policisté lapili,“ popsala zlodějovy praktiky tisková mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Podle ní muž svou kariéru zloděje zahájil již v prosinci loňského roku. V tu dobu byl totiž zaměstnán právě v restauraci domu Crystal. Tenkrát ukradl za plného provozu kasírtašku s celou tržbou. Poté, co dostal vyhazov, však nevrátil klíč od restaurace a toho využíval i při dalších krádežích. Vždycky si totiž počkal, až se obsluha půjde převléknout, odemkl si a začal krást.

Zajímaly ho hlavně peníze, ale nepohrdl ani stravenkami. Na jedné své výpravě dokonce ukradl televizi a notebook, a také poškodil automat na cigarety kvůli drobným penězům. Za to vše mu hrozí až pětiletý pobyt „v chládku“.

Na barmana namířil nožem

Další, ještě otrlejší, zlodějíček si jako svůj cíl vybral bar v Mimoni. Před čtrnácti dny kolem druhé hodiny ráno vešel nenápadně dovnitř a žádal barmana o rozměnění bankovky. Obsluhující mladík se muži snažil vyhovět, a tak se otočil pro kasírtašku. Když se pohlédl zpět na zákazníka, spatřil v jeho ruce nůž.

Zloděj muži pohrozil, že ho bodne, pokud mu kasírtašku nevydá. Ten se mu ve strachu o život nijak nebránil a peněženku s několika tisíci mu vydal. V době přepadení v baru, bohužel, nikdo nebyl.

Další z letošních případů vykrádání restaurací se odehrál v Liberci. Zloděj, který měl zřejmě opravdu rád italské jídlo, navštívil na začátku února libereckou pizzerii La Fabrica. Na tom by nebylo nic divného, kdyby nepřišel až po zavírací době.

„Uvnitř se zaměřil na automat na cigarety, ze kterého si po jeho poškození sebral několik krabiček. To nebylo ale zdaleka všechno. Vzal také klíče od kanceláře a deset tisíc korun v hotovosti. Zřejmě se mu hodily i stravenky, které také zmizely, a to v hodnotě čtyř tisíc korun,“ uvedla tisková mluvčí libereckých policistů Vlasta Suchánková.

Přibalil také televizi a pivní sudy

Lupič si také udělal zásobu cigaret na několik dní dopředu. Pravděpodobně měl ale pořád málo, a tak odnesl ještě plazmovou televizi a tři prázdné pivní sudy, zřejmě s úmyslem za ně v pivovaru dostat zálohu.

Celkově nenechavec způsobil majiteli liberecké pizzerie škodu za nemalou částku jednašedesáti tisíc korun. Jestli se policistům podaří zločince dopadnout, hrozí mu až dva roky pobytu za mřížemi ve vězení.