Například v Rokytnici nad Jizerou zmizel v hlavní zimní rekreační sezoně Volkswagen Multivan za zhruba milion korun, řekla semilská policejní mluvčí Soňa Šídová.

„V Rokytnici nad Jizerou odcizili pachatelé v lednu a v únoru devět aut. Kromě škodovek a volkswagenů ukradli i dvě audi,“ uvedla Šídová. V sousedním Harrachově se zloději zmocnili šesti vozidel. Podle Šídové napočítali policisté letos v západních Krkonoších zhruba stejně ukradených aut jako v lednu a v únoru loňského roku.

„V Harrachově se odehrála i jedna neobvyklá krádež. Pachatel tam odjel s autobusem Karosa za tři miliony korun. Nechal ho ale zaparkovaný v nedalekém Kořenově – Příchovicích a vzal si z něj drobné peníze a věci celkem za 4100 korun,“ konstatovala Šídová.

Na sousedním Jablonecku zmizelo letos 56 motorových vozidel – o 11 více než ve stejném období minulého roku. „Do Jizerských hor se pravděpodobně přesunula organizovaná skupina zlodějů aut. Udělali jsme proti ní sedm velkých bezpečnostních akcí. Nasadili jsme do nich 60 policistů, ale pachatele jsme zatím neodhalili. Je však jen otázkou času, kdy je dopadneme. Získali jsme řadu důležitých stop z místa činů a dalších informací,“ upozornila Knopová.

Na Jablonecku si gangy zlodějů vybírají hlavně stříbrné Škody Octavia. Policisté se domnívají, že je kradou na objednávku. Pro drahé vozy se gangy vydávají nejen do horských středisek, ale i k nákupním centrům.

Policisté řidičům doporučují, aby nechávali svá vozidla na vyhrazených veřejných parkovištích – a přes noc v osvětleném prostoru. Majitelé penzionů a hotelů by měli svá parkoviště oplotit a opatřit je pevnou bránou. „Nejlepším úkrytem pro drahá auta jsou garáže,“ prohlásila Knopová.

Odcizená vozidla pašují pachatelé hlavně do zemí bývalého Sovětského svazu. Aby zmátli policisty, mění na autech nejen registrační značky, ale i disky na kolech nebo potahy na sedadlech. Většina krádeží zůstává neobjasněna. Například na Jablonecku zmizelo loni 279 motorových vozidel a policisté dopadli pachatele v 46 případech.