„V současné době je již v plném proudu turistická sezona a turisté navštěvují přírodní a kulturní památky a ubytovávají se v kempech a stanových tábořištích. V této době se však zároveň aktivizují lapkové, kteří bez váhání využívají lehkovážnosti a neopatrnosti návštěvníků a dochází tak k páchání majetkové trestné činnosti,“ uvedl Karel Lešák ze semilské policie. Jak dále vysvětlil, jedná se zejména o krádeže věcí ze stanů, obytných přívěsů, karavanů, zaparkovaných vozidel v blízkosti koupališť, kulturních památek, ale i z vozidel zaparkovaných v kempech. „Zloději využívají rovněž volně odložených věcí, jakými jsou tašky, batohy nebo jízdní kola a tyto pak zcizují,“ upozornil Karel Lešák.

O tom se mohli před pár dny přesvědčit i dva němečtí návštěvníci koupaliště Kristýna v Hrádku nad Nisou. „Svá kola si dali za zadní stěnu chaty, kde se půjčují lodě a zajistili si je k sobě lankovým zámkem. Když si kola tímto způsobem zajistili, šli se koupat. O více jak čtyři hodiny později zjistili, že jsou kola pryč. Jedno z nich bylo pořízeno za bezmála třicet tisíc korun, cena druhého kola se blížila padesáti tisícům korunám. Případem se zabývají policisté z Hrádku nad Nisou, kteří provádějí šetření k nalezení kol a zjištění pachatele krádeže,“ uvedla již dříve tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Policie proto všechny vyzývá k obezřetnosti a ostražitosti. Lidé by neměli svoje cennosti a majetek nechávat bez dozoru volně položený a opuštěný.
„Nenechávejte bez dohledu cenné věci na sedadlech automobilů, ve stanech a karavanech, zamykejte si jízdní kola, využívejte hlídaných parkovišť, neponechávejte tašky a batohy bez dozoru u kiosků, restaurací nebo pod skalami na turistických stezkách,“ vzkazuje Karel Lešák.
Podle jeho slov tím občané pomohou co nejvíce snížit riziko krádeží.