„V jednom případě, kde jsem obhajoval, bylo v průběhu řízení před soudem prokázáno a to především posudkem vyhotoveným soudním znalcem z oboru psychiatrie že pachatel trpí organickým psychosydromem," vypráví advokát Jan Zrnovský a pokračuje: „V průběhu zkoumání osobnosti pachatele bylo zjištěno, že osobnost pachatele se vymyká běžné představě o normalitě a stav je především dán organickým zraněním mozku, které pachatel utrpěl v době minulé a jež nemohl nijak volně ovlivnit. V důsledku stavu trvalé změny osobnosti, nedokázal tento pachatel správně vnímat realitu, nedokázal si správně přeložit jednání poškozené, které vyhodnotil jako vyzývavé, ač poškozená jej vnímala jako odmítavé či neutrální," dodal Zrnovský.
Soud v dané věci rozhodl tak, že obžalovaný jednal ve skutkovém omylu a tudíž ho zprostil obžaloby v plném rozsahu.
Tento případ může některé oběti od samotného nahlášení trestného činu odradit, ovšem nikdy by si neměly tuto záležitost nechat pro sebe. Navíc objasněnost znásilnění je v Libereckém kraji více jak vysoká. „V roce 2011 se stalo v kraji 53 znásilnění, z toho se podařilo policistům objasnit 38 případů. V roce 2012 řešili kriminalisté 47 případů a objasnění se podařilo u 41," uvádí statistika policie.
Už i v letošním roce se kriminalisté setkali se znásilněním. „Za měsíc leden 2013 je vedeno osm mravnostních deliktů na Liberecku, polovina je objasněna, z toho řešili policisté dva případy znásilnění, oba jsou objasněné. V Jablonci nad Nisou evidují v lednu jeden případ znásilnění, ten je rovněž objasněný," uvedla mluvčí policie Vlasta Suchánková.
O znásilnění panují mezi lidmi různé mýty, jedním z nich je například, že hlavním důvodem znásilnění je sexuální touha.
„Studie ukazují, že při znásilnění jde o moc, nikoli o sex. Znásilnění je využíváno jako zbraň, která má pokořit a způsobit bolest. Jedná se o násilný čin, kdy je sexu použito jako zbraně. Zásadní motivy pro znásilnění jsou: vztek, sadismus, siláctví. Argumentace, že jde ve znásilnění primárně o sex, má za účel podpořit další mýty a stereotypy," uvádí web stopznasilneni.cz
Oznámení znásilnění na policii
Oznámit znásilnění je velice důležité, neboť jinak je šance na dopadení a usvědčení pachatele nulová. Neměl/a byste se však nutit, rozhodně to není vaše povinnost. Trestní oznámení nemusí být podáno neprodleně po znásilnění (trestný čin znásilnění je promlčen po 20 letech). Pro někoho je trestní řízení nepřijatelná/neúnosná zátěž, pro jiné je to zásadní krok pro zpracování trestného činu. Rozhodnutí zda podat, či nepodat trestní oznámení je pro většinu obětí znásilnění velmi těžké. V ČR se po oznámení činu stáváte poškozenou/poškozeným se všemi právy a povinnostmi v trestním řízení, tedy i s povinností vypovídat a dostavit se k soudu.
Zajištění důkazů je jednodušší bezprostředně po uskutečnění trestného činu. Rozhodne-li se oběť znásilnění pro podání trestního oznámení, doporučuje se:
podstoupit lékařské vyšetření bez předchozího mytí/sprchování/koupání, i když je to oběti velmi zatěžko
neměl by být zničen žádný důkazní materiál, tzn. oblečení, spodní prádlo, ložní prádlo apod. Nic by se nemělo vyhodit, ale naopak vše zachovat, a nejlépe odděleně v papírových pytlích
velmi cenný je popis události, ovšem jeho sepsání představuje pro oběť ohromnou zátěž, neboť se jedná o detailní vzpomínky prožitého.
To v žádném případě neznamená, že oznámení bez lékařského vyšetření nebo bez důkazních materiálů nemá šanci na úspěch!
Zdroj: stopznasilneni.cz