close info Zdroj: archiv Romana Hampachera zoom_in
„To se ani rozsáhlým studiem psychologie se to nenaučí,“ vysvětluje šestačtyřicetiletý farář. Do Jablonce jej z rodné Prahy zavála před sedmi lety služba. Sbalil celou rodinu a odstěhoval se do hor. „Jsem protestant adventista. My se normálně ženíme. Mám syna a dceru. Manželka je učitelka v mateřince,“ vysvětluje farář. Pro něj je církev „zaměstnavatelem“. Má to ale i obrácenou stranu mince, lidé mu říkají: je to tvoje práce kamarádit se s lidmi. Proto je přesvědčen, že to člověk buď v sobě má a nebo nemá.
close info Zdroj: archiv Romana Hampachera zoom_in
S polovinou letošního března přišel atak koronaviru a nouzový stav. „Farářská práce šla s nadsázkou řečeno do háje, zavřeli nám kostely,“ směje se Hampacher s tím, že maximálně tak mohl pracovat po telefonu. Ale jako stovky další zůstal doma, jenomže vyjma svých videí na facebook nemohl „řemeslo“ vykonávat home ofice, tedy z domova. Vyšel tedy s pomocí v ústrety.
close info Zdroj: archiv Romana Hampachera zoom_in
„Ředitelku ČČK Katku Havlovou napadlo jezdit zpívat před domovy seniorů. Někdy i šestkrát za odpoledne. Obešli jsme postupně celý areál, podle toho jak měli klienti okna,“ vysvětluje farář s tím, že jemu je kytara hodně blízká už od mládí. Zpívání pro radost byla příležitostí vyjít s úsměvem za lidmi ztrápenými strachem a obavami, odříznutými od svých nejbližších. „Dostali jsme se tak k lidem, kteří by normálně do kostela ani nepřišli. Samo o sobě to bylo pro nás i zábavné, příjemná parta a pocit užitečnosti,“ dodává.
close info Zdroj: archiv Romana Hampachera zoom_in
Právě realizace projektu Zpívání pro seniory vynesla jabloneckému faráři nominaci na medaili Děkujeme, které předával Český červený kříž a Česká mincovna v polovině září 130 osobnostem.