Předchozí
1 z 5
Další

Alena Bartošová na Olympiádě dětí a mládeže v Libereckém kraji.Zdroj: archiv Aleny Bartošové

Lidé by si měli mnohem víc vážit výsledků dosažených v minulosti a měli by být hrdí na to, že jsou Češi,“ uvedla Alena Bartošová v projektu Příběhy našich sousedů.

Alena Bartošová na Odznaku zdatnosti 2020 v Brně.Zdroj: archiv Aleny Bartošové

Poprvé se mistryní ČSSR stala v Tatrách v roce 1973 v běhu na 10 kilometrů. O rok před tím ale už startovala na Zimních olympijských hrách v Sapporu.

Alena Bartošová na Olympiádě dětí a mládeže v Libereckém kraji.Zdroj: archiv Aleny Bartošové

„Své startovní číslo 28 z nich doma opatruji se spoustou dalších vzpomínek na aktivní kariéru,“ vzpomíná na olymp kariéry, olympiádu 1972 a následující v rakouském Innsbrucku. Mezi dvěma olympiádami přidala ve štafetě bronzovou medaili na mistrovství světa ve Falunu.

Alena Bartošová s kolegou olympionikem na Odznaku zdatnosti v Brně 2019.Zdroj: archiv Aleny Bartošové

A největší zážitek? Sportovně nesportovní! „Jako diváci jsme se byli podívat na olympiádě v Grenoble. Přímo jsme byli pod skokanskými můstky, když vyhrál Jiří Raška. Viděli jsme to na vlastní oči,“ líčí střípky ze svého života nesmírně vitální a stále se usmívající žena. Dnes ji často potkáte mezi dětmi a dorostenci. Například při plnění Odznaku zdatnosti s Českým olympijským výborem v září v Brně, nebo při Letní olympiádě dětí a mládeže, která se konala v červnu v Libereckém kraji.

Alena Bartošová na Olympiádě dětí a mládeže v Libereckém kraji.Zdroj: archiv Aleny Bartošové

Alenu do Jablonce přivál rodinný vítr ve dvou letech, kdy se sem rodiče přestěhovali v roce 1946 z Pipic. Původně se věnovala rychlostní kanoistice, ale změnila skupenství vody a v osmnácti jí učaroval sníh a běžky. Nejen sportem ale živ je člověk, přestože je v reprezentaci. Alena Bartošová celý život pracovala jako zdravotní sestra.