Předchozí
1 z 6
Další

Helena Karásková Erbenová.Helena Karásková Erbenová.Zdroj: se souhlasem Heleny Karáskové Erbenové

Helena Karásková Erbenová, rozená Balatková, má se sportem co do činění vlastně hned od narození. Je totiž dcerou úspěšné lyžařky Heleny Balatkové. A ta má také bohatý sportovní životopis. Největšího úspěchu dosáhla na Zimních olympijských hrách 1972, kde na trati 5 km vybojovala bronzovou medaili. Kromě této distance zde také startovala v závodě na 10 km (7. místo) a ve štafetě 3×5 km (6. místo).

Helena Karásková Erbenová.Helena Karásková Erbenová.Zdroj: se souhlasem Heleny Karáskové Erbenové

Helena je i švagrovou dalšího výborného českého lyžaře Lukáše Bauera. Není tedy divu, že i její životní dráhu poznamenal také v dobrém slova smyslu sport. Ve světě profesionálního sportu se pohybuje přes dvacet let. Ale nezůstalo jen u lyží.

Helena Karásková Erbenová.Helena Karásková Erbenová.Zdroj: se souhlasem Heleny Karáskové ErbenovéČeská triatlonistka je dnes profesionální závodnicí v terénním triatlonu, SwimRun, běhu na lyžích, horských kolech XCO. Je ale také manželka a maminka. Českou republiku reprezentovala v běhu na lyžích na Zimních olympijských hrách 2002 a 2006. Nejlepším jejím individuálním výsledkem je 29. místo ze skiatlonu v Turíně 2006, ve sprintu dvojic dosáhla 12. příčky (Turín) a ve štafetách pomohla českému družstvu k šestému (Turín) a čtvrtému (Salt Lake City 2002) místu.

Helena Karásková Erbenová.Helena Karásková Erbenová.Zdroj: se souhlasem Heleny Karáskové Erbenové Pravidelně se účastnila světových šampionátů (2001, 2003, 2005, 2007 a 2009). Poslední lyžařské závody absolvovala na jaře 2011. Potom se začala věnovat triatlonu. V roce 2012 získala titul mistryně Evropy v terénním a v zimním triatlonu. O rok později vybojovala titul mistryně světa a následně se postavila na stupně vítězů jako vítězkaSvětového poháru v terénním triatlonu. A aby toho nebylo málo, V roce 2018 se stala Mistryní světa v závodě SwimRun, tedy v běhu a plavání.

Helena Karásková Erbenová.Helena Karásková Erbenová.Zdroj: se souhlasem Heleny Karáskové ErbenovéI její sportovní kariéru ovlivnila pandemie. Teď už se těší, že se život dostává do běžných kolejí. V loňském roce byly zrušené všechny xterry evropského poháru kromě Prachatické Xterry a Short Tracku v Itáli.

Helena Karásková Erbenová.Helena Karásková Erbenová.Zdroj: se souhlasem Heleny Karáskové Erbenové „Korona změnila mé plány naprosto zásadním způsobem. Pouze jeden závod z plánovaných osmi se uskutečnil. Zásadním způsobem se tedy podepsala na plavecké přípravě. Ta od září loňského roku vlastně vůbec neprobíhá. Bazény jsou zavřené. Jablonecká přehrada je ještě poměrně studená i když vím, že už pár otužilců plave. Já ale nejsem velký otužilec a koledovala bych si o nemoc. Až bude mít 14-15 stupňů, tak plavat půjdu. Protože tady nemluvíme o tom, že tam vlezu a vylezu, ale při tréninku je člověk v té vodě půl a více hodiny. a to už tělo pořádně prochladne, i když se hýbe,“ řekla sportovkyně.