ON-LINE ke koronaviru ZDE

Denní nárůst potvrzených případů nákazy se minulý týden ve všedních dnech pohyboval od pondělních 209 až po pátečních 323 pozitivních testů, což byl třetí nejvyšší nárůst od začátku epidemie v Česku. V sobotu a neděli pak stejně jako o minulém víkendu klesl přírůstek nakažených pod 200.

 Zároveň se ale stejně jako o předchozích víkendech prudce propadl počet provedených testů, a to ze zhruba sedmi až osmi tisícovek ve všedních dnech jen na 5159 v sobotu a 2740 v neděli. Nedělní podíl nově nakažených na množství testů tak po dvou týdnech přesáhl čtyři procenta.

Za dnešek zatím přibylo 100 nově nakažených, takže od březnového začátku epidemie v zemi bylo potvrzeno 18 454 případů nemoci. Přes 70 procent nakažených se už z choroby vyléčilo. Nadále přibývá aktuálně nemocných s covidem-19, jejichž počet se už minulý týden dostal podle údajů ministerstva na nejvyšší hodnoty od začátku epidemie. Nyní aktuálně nemocí trpí 5081 lidí. Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem v posledních dnech nestoupal, od čtvrtka zůstává na 390.

Nejpostiženějším okresem je Frýdecko-Místecko

Situace není podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové alarmující. Zásadní podle ní je, že nerostou počty hospitalizovaných a lidí ve vážném stavu. V nemocnicích se podle údajů k dnešnímu večeru léčilo 106 lidí s covidem-19, z nichž 20 bylo v těžkém stavu.

Nejpostiženějším regionem je stále Frýdecko-Místecko, kde připadá na sto tisíc obyvatel zhruba 82 nově zaznamenaných případů covidu-19 za posledních sedm dní. Následuje Klatovsko s více než 38 případy a město Praha a okres Kolín shodně s více než 27 případy. Zhruba 24 nakažených za uplynulý týden v přepočtu na sto tisíc obyvatel má okres Praha-východ.

Ministerstvo zdravotnictví dnes zveřejnilo mapu regionů podle míry rizika nákazy covidem-19, tedy takzvaný semafor. Jako regiony se zvýšeným rizikem byly na mapě uvedeny jen město Praha a okres Frýdek-Místek, které jsou na zeleném stupni, prvním ze tří. Ostatní regiony jsou na semaforu bílé, tedy s nulovým nebo zanedbatelným rizikem nákazy.

Podle hlavní hygieničky se situace ve většině regionů zlepšila. V prvním semaforu, který představilo ministerstvo minulé pondělí, bylo na zeleném stupni devět regionů a ostatní byly bílé.