U malých dětí ministerstvo zdravotnictví testování doporučovat nebude, na středních, případně vysokých školách je podle Blatného situace odlišná. Situaci přirovnal k firmám, řada z nich podle něj také testování zavádí. O možném plošném testování učitelů jedná jeho resort s ministerstvem školství.

Žáci prvních a druhých tříd základních škol a všichni žáci speciálních škol se ve středu 18. listopadu vrátí do školních lavic. Budou muset nosit roušky všude a třídy se nebudou dělit do menších skupin jako na jaře, děti z různých tříd by se ale neměly potkávat. Platit bude zákaz zpěvu a tělocviku, mělo by se také často větrat.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
Prymula: Při nynějších opatřeních bude pod tisíc případů denně v půlce prosince

Návrat ostatních školáků bude záviset na vývoji epidemie koronaviru. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se v pondělí na tiskové konferenci vyjádří k opatřením ve školách.

Problémem podle Blatného je, že antigenní testy musí provést osoba k tomu oprávněná, tedy lékař nebo zdravotní sestra. Pokud by tedy vláda nařídila, že by se učitelé museli testovat, zvýšilo by to mobilitu, uvedl Blatný.

Chce, aby o věci bylo rozhodnuto do té doby, než se k prezenční výuce vrátí další ročníky. V návratu žáků prvních a druhých tříd nevidí v tomto ohledu problém, protože je možné je od sebe oddělit, aby se nepotkávali ani oni, ani učitelé.

Dernerová by přistoupila k testování učitelů. Co se týče žáků, mohla by se podle senátorky udělat pilotní studie například ve třech krajích, zda je virová nálož u dětí vysoká. Šlo by ale podle ní o krajní případ, jinak by děti netestovala. S testováním žáků nesouhlasí ani anesteziolog z Fakultní nemocnice Motol v Praze Tomáš Vymazal.

Prymula by s otevřením škol ještě počkal

S částečným otevřením škol by podle dnešního vyjádření v televizi Prima počkal ještě týden bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula (za ANO), zároveň by jej doprovodil testováním žáků i učitelů. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka by se měli děti i pedagogové testovat každé pondělí pomocí antigenních testů.

Žáci prvních a druhých tříd základních škol a všichni žáci speciálních škol se ve středu 18. listopadu vrátí do školních lavic. Budou muset nosit roušky všude a třídy se nebudou dělit do menších skupin jako na jaře, děti z různých tříd by se ale neměly potkávat. Platit bude zákaz zpěvu a tělocviku, mělo by se také často větrat. Návrat ostatních školáků bude záviset na vývoji epidemie koronaviru. Ministr školství Robert Plaga se v pondělí na tiskové konferenci vyjádří k opatřením ve školách.

Covid ARO nemocnice v Náchodě
Nově nakažených je nejméně v tomto týdnu. Klesl i počet úmrtí

Při uzavření škol v polovině října Prymula na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že žáci prvního stupně základních škol se k prezenční výuce vrátí 2. listopadu. To se nakonec nestalo, podle bývalého ministra byl tehdy tlak na to sdělit nějaký termín. "Bylo jisté, že termín je trochu rizikový," řekl dnes. S nově naplánovaným otevřením části škol by počkal ještě týden a doprovodil by jej testováním.

Podle Kubka je možné, že se s návratem škol koronavirus zase začne více šířit. Pustit děti do škol bez antigenních testů považuje za nesmysl. Každé pondělí by se podle něj testům měli podrobit děti i učitelé. Musí se také vytvořit hygienické podmínky, aby děti neseděly vedle sebe v lavicích. "Že uprostřed hodiny minutu vyvětráme, nás asi nespasí," řekl. Učitelé jsou podle něj v populaci druhou koronavirem nejpostiženější skupinou.

Antigenní testy jsou méně spolehlivé než laboratorní testy PCR, poskytují ale rychlejší výsledek. V současnosti se využívají při testování klientů i zaměstnanců v sociálních pobytových zařízeních.