Na pomoc lidem ohroženým energetickou chudobou půjde z rozpočtu 177 miliard korun. Náklady na úsporný tarif tvoří největší položku celkové sumy. „Podle mezinárodního srovnání jsme v míře pomoci lidem na čtvrtém místě v rámci celé Evropské unie. Tak masivní a cílená je pomoc, kterou jsme pro české občany připravili," uvedl na brífinku po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).

Opatření jsou podle něj cílená v různé míře a na různé skupiny. „Vláda dnes schválila dvě základní složky této pomoci, konkrétně úsporný tarif a také odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energie. Díky nim lidé v průměru za energie ušetří 15 tisíc korun. Z toho průměrně zhruba čtyři tisíce korun ještě letos," vyčíslil Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela přichází na jednání vlády, 24. srpna 2022
Úsporný tarif: Menší domácnosti díky němu ušetří za sezonu 11 tisíc, řekl Síkela

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) uvedl, že vláda dnes navýšila částku na úsporný tarif, z původně vyčleněných 25 procent se zvýšila na až zhruba 40 procent. Ministerstvo již dříve uvedlo, že na úsporný tarif mělo jít původně deset miliard korun, dalších 30 miliard se mělo rozdělit příští rok, celkem tak jde o 40 miliard.

Stačí smlouva s dodavatelem elektřiny

Schválená nařízení se budou týkat topné sezony 2022/2023. „Abychom zajistili, že podporu dostanou všechny domácnosti, zvolili jsme řešení prostřednictvím elektrických tarifů. Na tuto letošní pomoc tedy dosáhne každá domácnost, která má uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny, a to bez ohledu na to, jestli používá plyn, elektřinu, nebo jestli má vytápění řešeno z centrální teplárny," upřesnil po jednání vlády Síkela.

Chybí peníze na zaplacení faktur za energie? Stát nabízí pomoc ve formě různých příspěvků, dávek a dotací.
PŘEHLEDNĚ: Kde vám přispějí na nový kotel či fakturu za energie

Letos se ještě bude příspěvek na energie vyplácet přes smlouvu na elektřinu. V příštím roce již přes jednotlivé komodity, tedy přes elektřinu, plyn a teplo.

Vláda také aktuálně dokončuje přípravu rozsáhlé informační kampaně, spustit ji chce v polovině září. Jejím cílem bude dostat informace o konkrétních způsobech pomoci lidem, kterých se možnost týká.

Za nízkou spotřebu 11 tisíc, za vysokou i 18

Letošní příspěvek se podle Síkely začne zohledňovat ve fakturách za říjen. „Stejně tak v říjnu spustíme vládní pomoc v podobě odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Ten poběží až do konce příštího roku jak pro domácnosti, tak pro firmy. Díky odpuštění poplatku ušetří rodiny 599 korun za každou megawatthodinu spotřebované elektřiny. Za obě opatření získají lidé ještě letos slevu téměř čtyři tisíce korun," upřesnil Síkela.

Na začátku roku pak domácnosti dostanou další část příspěvku na úsporný tarif. Celková výše podpory s energiemi na nadcházející topnou sezonu dosáhne u domácností s nízkou spotřebou zhruba 11 tisíc korun, u domácností se střední spotřebou zhruba 14 tisíc až 15 tisíc korun, domácnosti s nejvyšší spotřebou dosáhnou až na zhruba 18 tisíc.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) přijal na pravidelné schůzce v Lánech premiéra Petra Fialu, 23. srpna 2022.
Ceny energií překračují nejhorší očekávání, řekl Fiala po schůzce s prezidentem

Na úsporný tarif mají nárok všechny domácnosti. Cílenější podpora pak putuje pro skupiny, které jsou energetickou chudobou nejvíce ohrožené. Fiala zmínil například příspěvek na bydlení, který zaručí, že lidé nebudou za nájem platit více než 30 procent svých příjmů, v Praze to pak je 35 procent.

„Abychom pomohli rodinám s dětmi, připravili jsme příspěvek na dítě ve výši pět tisíc korun. O ten do dnešního dne požádalo 366 tisíc rodičů. Vyplácet ho začneme dnes v noci. Další pomoc zamíří směrem k seniorům, na které také extrémně dopadají vysoké ceny. Důchody tak letos vzrostou průměrně o dva a půl tisíce," shrnul premiér.

Fiala dnes také zdůraznil, že řešení energetické krize je třeba hledat zejména na evropské úrovni. Proto podle něj Česko hodlá s ministry pro energetiku bojovat za to, aby se ceny energií v rámci Evropské unie srazily na přijatelnou hodnotu. Hovořit o tom Fiala brzy plánuje mimo jiné s německým kancléřem Olafem Scholzem.