Smrt česko-francouzského spisovatele, jež je známý pro svá díla Nesnesitelná lehkost bytí či Žert, nezasáhla jen literární nadšence v Česku. Vyvolala ohlasy i v zahraničí, kde o Milanu Kunderovi tamní média píší jen v dobrém světle.

Zdroj: Repro Le Monde

Francouzský Le Monde připomíná Kunderovu nenávist ke slovu spisovatel a označuje ho za francouzského romanopisce, který román vnímal jako prostředek celkového, spíše estetického než teoretického poznání. „Byl to neúnavný obhájce románu a práva na beletrii,“ napsali francouzští redaktoři.

Záhadný autor a obhájce románu

Jiný francouzský deník Le Figaro zase Kunderu nazval posvátným monstrem literatury. Jeho dílo podle něj překonalo ideologické a filozofické rozpory. Byl podle deníku světově proslulý a zároveň záhadný autor, jehož dílo bylo přeloženo do čtyřiceti jazyků.

Další francouzský list Libération píše, že pro Kunderu, který byl jedním z nejčtenějších spisovatelů na světě, byla ironie a jízlivý humor poslední zbraní v boji proti zoufalství. Vyzdvihl jeho výrok „bezvýznamnost je podstatou existence“ a připomněli jeho vztah k dalšímu autorovi Franzi Kafkovi.

Spisovatel Milan Kundera
Kundera oslovil generace. Na smrti lidi nejvíc děsí ztráta minulosti, říkával

Server FranceInfo popisuje vztah Kundery ke komunistickému režimu. Píše, že spisovatel byl nejprve členem Komunistické strany Československa, později režim kritizoval.

Světová literární hvězda

O smrti Kundery se zmínila i americká média. Deník The New York Times ho označuje za českou a světovou literární hvězdu a vyvržence komunistické strany. „Kundera byl známý svými sexuálně laděnými romány, které zachycují dusivou absurditu života v jeho rodném Československu,“ psal deník.

Zmínil také Kunderův hluboký vztah ke středoevropským myslitelům a kritiku vztahující se k objektivizaci ženských hrdinek v jeho románech.

O Milanovi Kunderovi píšou i americká média.O Milanovi Kunderovi píší i americká médiaZdroj: Repro The New York Times

Americký portál CNN popsal Kunderu jako samotářského literárního giganta, který se stal jedním z nejvlivnějších romanopisců 20. století.

„Byl známý svými vtipnými, tragikomickými příběhy, které se prolínaly s hlubokými filozofickými debatami a satirickým líčením života v komunistickém útlaku,“ uvedla CNN.

Zdroj: Repro CNN

Britský deník The Guardian zase vysvětluje, že se spisovatel po umlčení komunistickým režimem dočkal mezinárodního věhlasu hravě filozofickou fikcí. Připomněl i jeho rozhovor v roce 1980 pro The New York Times, ve kterém si posteskl, že román nemá ve světě své místo.

Smrt Milana Kundery zasáhla i Velkou Británii.Smrt Milana Kundery zasáhla také Velkou BritániiZdroj: Repro The Guardian

O smrti spisovatele píšou i ruská média, například gazeta.ru

O smrti česko-francouzského spisovatele píšou i ruské deníky.O smrti česko-francouzského spisovatele píšou i ruské deníkyZdroj: Repro gazeta.ru

Kundera zemřel 12. července po dlouhé nemoci ve svém bytě v Paříži, kam se v roce 1975 odstěhoval. Informovala o tom Moravská zemská knihovna v Brně. Datum smrti potvrdilo i francouzské nakladatelství Gallimard, které Kunderova díla prodávalo ve Francii.