Vladimir Putin, který byl díky propagandě Kremlu pro Rusy léta symbolem mužnosti a vitality, se v krátké době proměnil takřka k nepoznání. Obraz statečného vůdce, který se nebojí nikoho a ničeho, nahradil nový symbol - velmi dlouhý stůl, u nějž Putin začal zasedat se svými souputníky a který pro mnohé dokládá strach a paranoiu ruského prezidenta.
Při pohledu na Putina se také světem začaly šířit spekulace o jeho zdravotním stavu. Se zprávou o prezidentově rakovině poprvé přišel telegramový účet General SVR, který informoval, že ruský vůdce kvůli vážné nemoci koncem května úspěšně podstoupil operaci. Informace údajně získal přímo z Kremlu, ten však domněnky o rakovině popřel.
Serveru Newsweek nyní spekulace o nádorovém onemocnění potvrdili také tři vysoce postavení úředníci, kteří četli tajnou zprávu amerických zpravodajských služeb. „Je Putin nemocný? Rozhodně. Ale čekání na jeho smrt by z naší strany neměla vést k proaktivním akcím. Mocenské vakuum po Putinově smrti by mohlo být pro svět velmi nebezpečné," uvedl anonymně vysoce postavený důstojník amerického letectva.
Hry o moc uvnitř Kremlu
Putin podle nejnovějších zpráv postupně ztrácí do té doby neochvějnou pozici uvnitř Kremlu. „Putinův vliv je stále silný, ale už ne absolutní. Hry o moc uvnitř Kremlu nikdy nebyly intenzivnější, všichni tuší, že jeho konec se blíží," uvedl anonymně další ze zpravodajských důstojníků.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý víkend v rozhovoru pro francouzskou televizi odmítl spekulace, že by byl Putin jakkoli nemocný. „Při pohledu na Vladimira Putina nemůže mít rozumný člověk podezření na žádné známky nemoci," citovala Lavrova BBC s odkazem na nedávná veřejná vystoupení prezidenta.
Podle amerických expertů je však toto prohlášení znakem Lavrovovy loajality, spíše než ukazatelem Putinova skutečného zdravotního stavu. Izolace ruského vůdce nicméně ztěžuje americkým zpravodajcům přesné posouzení jeho zdraví i postavení uvnitř Kremlu.
„Pokud by Putin zemřel, je to dobrá zpráva pro svět, nejen kvůli možnému konci války na Ukrajině, ale i kvůli snížení hrozby, že jeden šílenec vyvolá jadernou válku," myslí si vysoce postavený zástupce Obranné zpravodajské agentury USA, kterého citoval Newsweek.
Oslabený Putin by měl podle něj menší vliv na své poradce i podřízené, pokud by se skutečně rozhodl nařídit jaderný útok.
Jaderné zbraně po Putinově smrti nezmizí
I kdyby byly spekulace o Putinově blížící se smrti pravdivé, pro Ukrajinu ani svět to nutně vítězství znamenat nemusí. „Jaderně vyzbrojené Rusko je stále jaderně vyzbrojené Rusko, ať už je Putin silný nebo slabý, ve hře nebo ze hry,“ obává se úředník z americké národní zpravodajské služby.
A Američané také potvrdili, že se ho ze hry pokoušelo dostat už několik lidí. Poté, co se viditelně vyčerpaný Putin 9. května objevil na oslavách Dne vítězství, prohlásil šéf ukrajinské zpravodajské služby Kyrylo Budanov: „Putin je ve velmi špatném psychickém a fyzickém stavu a je velmi nemocný. Uvnitř Kremlu existují plány na jeho svržení."
Jak potvrdily Newsweekem citované zdroje z USA, také západní zpravodajské služby z různých zdrojů získávaly zprávy o neshodách na nejvyšších místech ruského ministerstva obrany a také o touze ruských diplomatů přeběhnout na Západ. V březnu pak měl být na Putina spáchán neúspěšný atentát.
„Někdo, kdo byl do té doby považován za všemocného, je najednou vnímán jako člověk bojující s budoucností, zejména svou vlastní," řekl Newsweeku další z úředníků.
I přes časté dohady o blízkém svržení či smrti Vladimira Putina jsou Američané stále skeptičtí. „Navzdory spekulacím si nikdy nemůžeme být jistí. Ač oslaben, Putin je stále nebezpečný a pokud zemře, čeká nás chaos. Musíme být připraveni," uzavírá úředník z Obranné zpravodajské agentury.