Geopolitická situace na východě Evropy se zřejmě už brzy změní v ruský neprospěch. I když vstup Ukrajiny do NATO nepřichází v nejbližší době v úvahu, přesto by se Kyjev mohl stát součástí takové obranné dohody, která by ruského agresora spolehlivě odradila. Podle BBC má být už tento týden oznámen polsko-britsko-ukrajinský pakt, který by mohl dát Ukrajině bezpečnostní záruky pomoci v případě napadení ze strany Ruska.

Pakt proti Rusku

Polský premiér Mateusz Morawiecki by mohl už dnes podle polských sdělovacích prostředků oznámit v Kyjevě vznik polsko-britsko-ukrajinského spojenectví. Do Kyjeva se v příštích dnech chystá také britský premiér Boris Johnson. Vznik podobného uskupení oznámilo před několika dny už britské ministerstvo zahraničí.

Vojáci ruské armády na cvičení. Ilustrační foto.
Rusko se chystá vyslat k bělorusko-ukrajinské hranici 30 tisíc vojáků, tvrdí USA

„Smluvní strany už odsouhlasily základy dohody,“ tvrdí britská BBC. „Práce nad smlouvou trvají, dohadujeme detaily dohody,“ uvedly o rodícím se paktu pro BBC zdroje z kanceláře prezidenta Ukrajiny. Podle polského serveru Onet.pl by jedním z hlavních bodů dohody měly být bezpečnostní záruky Ukrajině v případě ruského útoku. "Hlavním úkolem nové smlouvy je čelit ruské hrozbě a spolupracovat na budoucnosti evropské bezpečnosti,“ uvádí britská BBC.

Velká Británie patří k největším podporovatelům Ukrajiny, a to jak dodávkami zbraní, vysláním jednotek instruktorů, tak hrozbou velmi tvrdými sankcemi pro ruské oligarchy. Ti mají v Londýně a na dalších místech Velké Británie nainvestovány miliardy dolarů. A proto by tvrdé sankce Velké Británie byly pro kremelskou elitu velice nepříjemné.

Zdroj: DeníkVaršava by podobným spojenectvím navázala na historické tradice Polska, které mimo jiné společně s Ukrajinci bojovalo proti bolševickému Rusku. A také díky pomoci Ukrajinců dokázalo před více než sto lety odrazit nápor bolševiků v legendární bitvě pod Varšavou. V současnosti žijí v Polsku už dva miliony Ukrajinců. 

Místa v okolí Černobylu postupně pohltila příroda
Nejkratší cesta do Kyjeva? Přes Černobyl. Ukrajina chce bránit radioaktivní lesy

Současná polská vláda také za pomoci USA rozvíjí iniciativu Trojmoří, která má rozvojem infrastruktury zlepšit ekonomickou i bezpečnostní situaci v pásu zemí od Polska po Rumunsko. Na Trojmoří se podílí i Česká republika.

Jedny z nejsilnějších armád světa

Do společného paktu Varšavy a Londýna s Kyjevem by navíc vstoupila prostřednictvím Británie jedna z jaderných velmocí a dnes zřejmě nejsilnější armáda Evropy. 

Polsko, které v posledních letech mohutně investuje do své vlastní armády i obranného průmyslu, pak má podle některých analytiků poprvé v historii silnější armádu než Německo a především v pozemních ozbrojených silách nemá s výjimkou Francie v Evropě konkurenci. 

Poláci mají velké bojové zkušenosti nejen z Afghánistánu, ale i z Iráku, kde jeden čas veleli v celém středním Iráku a měli tam nasazeny tisíce vojáků.

Ilustrační snímek
Lžou všichni, Moskva i Kyjev. Lidé ve válku nevěří, říká Ukrajinka žijící v ČR

Část nejkvalitnější výzbroje polské armády, včetně tanků Leopard 2, pak pochází z Německa. Polsko dnes disponuje 150 tisíci vojáky, asi šesti stovkami tanků, dvěma tisíci obrněnými transportéry, stovkou bojových letounů, včetně amerických stíhaček F-16 i poměrně silným loďstvem. V něm jsou kromě dvou fregat, několika výsadkových lodí i ponorky.

Británie má ještě mnohem silnější armádu, která disponuje celkem 150 tisíci vojáky v činné službě. Letectvo disponuje 830 letouny. Má také dvě letadlové lodě a jaderné ponorky vybavené raketami s jadernými hlavicemi. Celkem má Británie přes dvě stovky jaderných zbraní, což je sice jen zlomek ruského arsenálu, ale jde o dostatečnou odstrašující sílu.

Pokud jde o armádní rozpočet, tak současný společný rozpočet Británie, Polska a Ukrajiny výrazně převyšuje prostředky, které má k dispozici celá ruská armáda.