VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lyžaři hazardují zbytečně

Za výstroj a výzbroj na sjezdovku jsou lidé ochotni zaplatit pěticiferné částky, hlavu si chrání čepicí za pár stovek

11.2.2008
SDÍLEJ:

ochranná přilbaFoto: Taneček David

Jablonecko/ Až smrtí může skončit zranění lyžaře či snowboardisty, který na své hlavě nemá ochrannou přilbu. Za letošní zimní sezonu eviduje horská služba na sto případů poranění hlavy. Přitom zodpovědných lyžařů, kteří jezdí bezpečně s helmou, není zatím ani polovina.

„Poranění hlavy u zimních sportů je poměrně častým jevem. Lyžař, který jezdí bez helmy, při nárazu může utrpět pohmoždění krční páteře, otřes mozku nebo si způsobit tržné rány na hlavě,“ informoval náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín s tím, že ochranná helma může zachránit i život.
Přitom například Všeobecná zdravotní pojišťovna od nového roku přispívá na každou lyžařskou přilbu dětem do patnácti let pět set korun. „Od nového roku si pro příspěvek přišlo přes čtyřicet lidí,“ podotkl vedoucí oddělení výběru pojistného a péče o klienty pobočky VZP Bohumil Čížek.
Zvýšenou poptávku po helmách potvrdil i prodejce se sportovním vybavením. „Počet prodaných helem za letošní zimní sezonu je řádově kolem sto padesáti kusů. Lidé kupují především dětské helmy, ale letos je zájem i o ty pro dospělé,“ uvedl vedoucí prodejny se sportovními potřebami Luboš Háček.
Dospělí se o sebe bojí a o své děti také. Pouze s čepicí hazardují nejvíce náctiletí. „Mám tři děti. Ti malí musejí helmu mít v každém případě, ale moje patnáctiletá dcera by si ji na sebe nevzala,“ řekla maminka Štěpánka Pillerová. Podobný názor má i sedmnáctiletý Pavel Huk.
„Jezdím opatrně, tak k čemu bych potřeboval helmu. Skutečnost je však jiná, může jít i o život, a to i u zkušených lyžařů.
Jsou to jen tři dny, co se stalo neštěstí v Harrachově na červené sjezdovce. „Mladý muž narazil hlavou do stromu, bohužel, mladíka se nám nepodařilo oživit a lékař na místě konstatoval smrt v následku zranění hlavy,“ informovala mluvčí Zdravotnické záchranné služby LK Kristýna Fejfarová.

Pojišťovny připlácejí na přilby, lidé tak ušetří několik stokorun

Jablonecko/ Těžkému zranění hlavy, otřesu mozku nebo pohmoždění krční páteře mohou milovníci zimních sportů předejít nošením ochranné helmy. Tu mohou zakoupit v každém obchodě se sportovními potřebami. V současné době na ně přispívají i zdravotní pojišťovny, aby počet zranění byl co nejmenší.
„Helma musí být zakoupena v tomto roce, pak má na příspěvek ve výši pět set korun nárok každé pojištěné dítě do patnácti let,“ uvedl vedoucí oddělení výběru pojistného a služeb pro zákazníky pobočky VZP v Jablonci Bohumil Čížek. Podle jeho slov tuto novinku řada lidí již využila. „Informace o příspěvku se však ještě nedostala do povědomí lidí. Akce může být čtvrtroční nebo i stálá,“ doplnil Bohumil Čížek.
Také další pojišťovny nabízejí příspěvky, které nemusejí být přímo zaměřeny na helmy. Například Odborová pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví přispívá po pětistovce každému klientovi na ochranné a bezpečnostní pomůcky.
„Může se jednat o helmy pro lyžaře, ale také to mohou být autosedačky a další věci vztahující se k bezpečnosti,“ uvedla pracovnice odborové zdravotní pojišťovny.
Výhodněji nakoupit lyžařské vybavení nebo také helmy mohou absolventi lyžařské školy SKI Bižu působící v lyžařských areálech Tanvaldský Špičák, Severák a Bedřichov. „Každý, kdo v lyžařské škole absolvuje lyžařský či snowboardový kurz, získá dárkový šek na nákup ve vybraných sportovních prodejnách,“ uvedl ředitel SKI Bižu Petr Bažant s tím, že lyžařská škola poskytuje dětské helmy pro výuku zdarma.
Také Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR se aktivně zapojila do boje proti úrazům. Svým pojištěncům poskytuje jednou za rok finanční příspěvek na nákup ochranných pomůcek až do výše 500, 600 či 700 Kč, podle toho, zda je příspěvek určen dítěti, studentu, či dospělému.
„Dotyčný si sám může zvolit, zda si koupí cyklistickou či lyžařskou helmu, chrániče kloubů, zubů, holenních kostí nebo ochranné brýle do vody či na sníh,“ sdělil ředitel okresní pobočky Martin Doležal. „Vítám, že ministr zdravotnictví podpořil boj proti úrazům dětí,“ dodal.
Je mnoho způsobů, jak chránit sebe nebo svoje děti nejen při zimních sportech. Jedním z nich je zakoupení ochranných pomůcek, které mohou zabránit někdy i smrtelnému úrazu.
Cena helmy na zimní sporty se pohybuje od tisíce do třech tisíc korun i více. „Všechny helmy, co máme v prodeji, jsou certifikované. Ty dražší mají navíc například odvětrávání nebo záleží také na lehkosti a kvalitě materiálu,“ informoval vedoucí prodejny se sportovním zbožím v Jablonci Luboš Háček.

 

Minirozhovor: René Mašín, horská služba

Lyžařská helma může zachránit lidský život

Jak často se setkáváte u lyžařů s poraněním hlavy, ke kterému by nemuselo dojít, kdyby měl dotyčný helmu?
Poměrně často jezdíme k případům poranění hlavy. Zcela běžný je otřes mozku, pohmoždění krční páteře nebo tržné rány na hlavě. Tato zranění většinou souvisejí s tím, že lyžař neměl helmu.


Jak moc chrání lyžaře helma?
Pokud má lyžař helmu, předejde běžným nárazům do pevných věcí. Helma chrání při otřesech mozku. Při přítomnosti helmy na hlavě je otřes až o dva nebo tři stupně lehčí.


Může helma zachránit lidský život?
Ano, může. Při nošení helmy nikdy nedojde k takovému poranění, jako když se lyžař nebo snowboardista pohybuje bez ní. Někdy jsou však zranění tak vážná, že ani helma nemůže pomoci. Je to podobné, jako u bezpečnostních pásů v autě. Někdy vám zachrání život, někdy ne.


Jsou lyžaři sami k sobě zodpovědní a nosí helmy?
Bohužel ne. Počet lidí, co helmy nosí, se neblíží ani k polovině. Neměly by je nosit jen děti, ale všichni, co se pohybují na sjezdovce.

 

Autor: Lenka Brabencová

11.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(18 810 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci REFERENT odboru stavebního a životního prostředí. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tajemník Magistrátu města Jablonec nad Nisou vyhlašuje výběrové řízení na pozici, REFERENT odboru stavebního a životního prostředí Magistrátu města Jablonec nad Nisou (referent stavebního úřadu), 10. platová třída, Kvalifikační předpoklady: vysokoškolské popř. vyšší odborné vzdělání se stavebním zaměřením; možno i středoškolské za podmínky min. 3 roky práce v oboru; znalost stavebního zákona; uživatelská znalost práce s PC (Word, Excel, internet); dobré komunikační schopnosti pro jednání s právnickými i fyzickými osobami; odpovědnost, samostatnost, flexibilita; přehled o právních předpisech v oblasti veřejného stavebního práva, znalost práce s mapovými podklady a orientaci v místopisu města Jablonec nad Nisou, Popis vykonávané práce: pracovník zajišťuje veškerá správní řízení a další postupy stavebního úřadu podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a předpisů souvisejících včetně zákona č. 184/2006 Sb., o odnětí nebo omezení vlastnického práva k pozemku nebo stavbě (vyvlastňovací zákon) a to na území Statutárního města Jablonec nad Nisou a příslušných obcí spadajících do územní působnosti obecního úřadu obce s rozšířenou působností., Přihlášky do 7.března 2018 do 12 hod., Úplné znění inzerátu vč. dalších pokynů najdete na www.mestojablonec.cz, Magistrát, Volná místa.. Pracoviště: Statutární město jablonec nad nisou - magistrát města, Mírové náměstí, č.p. 3100, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Zdeňka Krausová, +420 605 713 567,483 357 172.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník(180 Kč)

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sociální pracovník/pracovnice, Náplň práce:, " individuální práce s účastníky projektů , který si klade za cíl zvyšovat uplatnění jeho účastníků na trhu práce a zvyšování zvládání zátěže běžného života, " individuální a skupinová práce s klienty v Komunitním centru i v terénu, " příprava na setkání s účastníky projektu, " setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " terénní práce (návštěva úřadů, institucí apod. s účastníky projektu), Požadujeme:, " Odpovídající vzdělání - podle Zákona o sociálních službách, 108/6 Sb. - podmínkou!, " Praxi na obdobné pozici výhodou, " čistý trestní rejstřík, " PC dovednosti - základy, " zodpovědnost, pečlivost, svědomitost, samostatnost, důslednost, " komunikativnost, slušný vzhled a příjemné vystupování, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

Lidské zdroje - Lidské zdroje Psycholog(350 Kč)

Ostatní psychologové Psychiatr. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 350 kč, mzda max. 600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Psychiatr, Náplň práce:, " Příprava na setkání s účastníky, " Setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " Předání zápisu ze setkání s účastníky, " Vyplnění a podpis výkazu práce za jednotlivé měsíce dle počtu odpracovaných hodin na projektu, " Předání prezenční listiny s uvedením termínu setkání s účastníky projektu, času setkání, jména a podpisu účastníka projektu a sociálního pracovníka, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

Obchod - Obchod Obchodní referent(9 150 Kč)

Obchodní referenti Specialista podpory prodeje. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Specialista podpory prodeje, Jsme firma působící v oblasti IT, naše služby poskytujeme větším zákazníkům. Požadujeme základní znalost na PC, dobrou komunikaci, při kontaktech nových a stávajících zákazníků, loajálnost a spolehlivost, ochotu učit. Nabízíme možnost finančního i profesního růstu po zaučení, fyzicky nenáročnou práci, práci v dobrém kolektivu., Vhodné pro OZP., Kontakt telefonicky, nebo emailem.. Pracoviště: Renometel s.r.o. - pracoviště, Krkonošská, č.p. 90, 468 41 Tanvald. Informace: Radka Škublová, +420 776 247 138.

Handy Kvadriatlon 2018 je za několik dní. Společně se sportovci, jako v loňském roce, sejdou v Bedřichově. Ještě máte čas postavit tým nebo doplnit dvojici, kde chybí závodník. Snímky z roku 2017.
12

FOTO: Sportujete rádi a máte radost ze zážitků? Zkuste handy Kvadriatlon

Horská služba - ilustrační snímek

Záchranáři hledali běžkaře. Nakonec ho našli podchlazeného, ale v pořádku

Jedna rolba vládne všem a po krk ve vodě v minus pěti: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 21. února 2018.

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté porazili USA a zahrají si na OH o medaili. Francouz vychytal nájezdy

/FOTOGALERIE, ANKETA/ Uf, to bylo drama! Čeští hokejisté postoupili do semifinále olympijského turnaje, když porazili tým USA 3:2 po samostatných nájezdech. Američané ale byli tuhé sousto, i když národní tým byl po většinu zápasu lepší. O finále se svěřenci trenéra Josefa Jandače utkají s Ruskem.

Mladý hokejový výběr se v konkurenci krajů na olympiádě mládeže neztratil

Liberecký kraj se stal vítězem letošní XVIII. Zimní olympiády dětí a mládeže, která se uskutečnila na sportovištích v Pardubickém kraji s olympijským centrem v Litomyšli. Výsledek potvrdil, že zimní sporty v Libereckém kraji mají silnou a hlavně kvalitní mládežnickou základnu.

Shodím děti z balkonu! křičela zdrogovaná mladá žena. Chtěla vidět rodinu

Jablonec n. N. - Sedmiměsíční a dvouleté dítě byly v ohrožení. Policista musel slanit z horního balkonu, když matku zabavili příbuzní.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT