V Konojedech jsou v podstatě zámky dva. Jeden, který vznikl na místě bývalé tvrze a po výstavbě kláštera byl zbourán, a druhý, jenž vznikl přestavbou již zmíněného kláštera a „zachoval“ se dodnes.

Zámek je dnes dosti zdevastovaný, s jasnými stopami po bývalém využívání armádou. Jedná se o rozsáhlou stavbu, čtyřkřídlou budovu v pozdně barokním slohu se dvorem. Na západním průčelí je osový rizalit (vystupující část) s trojúhelníkovým štítem. Před ním, v 18. století dodatečně přistavěný, arkádový podjezd s vázami na zábradlí. Zámek je nepřístupný a lze jej zčásti obejít při zdi. V jeho těsné blízkosti si můžete prohlédnout uzavřený kostel Nanebevzetí Panny Marie, velmi poničené sochy, a dokonce dosud zachovalý památný strom.


Milovníci přírodních útvarů nesmí zapomenout navštívit národní přírodní památku Dubí horu. Půjdete-li od návsi po cestě podél zdi zámku, těsně za odbočkou doprava jsou vlevo od cesty jakési zbytky, snad po transformátoru.

Zajímavosti:


V jeho blízkosti začíná pěšina, která vás dovede k odkryvu způsobenému těžbou kamene. Jedná se o čedičový útvar v podobě vedle sebe naskládaných jakýchsi „bochníků“, které vznikly druhotným příčným rozpukáním.
Na Dubí hoře se vyskytují také některé zvlášť chráněné druhy rostlin, jako například stavač osmahlý či mochna skalní.

Konojedská tvrz je zmiňována v roce 1451. V 16. století byl majitelem panství Vilém Konojedský z Pojetic a nejspíše on nechal tvrz přestavět na renesanční zámek. Posledním z Konojedských byl Albrecht Konojedský, kterému byl majetek po roce 1620 zkonfiskován a prodán. Dalším význačnějším majitelem panství byl František Antonín Špork, jenž v roce 1699 zřídil ve zdejším zámku špitál pro chudé.

#nahled|https://g.denik.cz/54/50/baner_137x100_sout___typy_na_v_let_2011_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/50/baner_137x100_sout___typy_na_v_let_2011.jpg|Soutěž o hodnotné ceny#



Jeho dcera Anna Kateřina se provdala roku 1712 za Františka Karla Sweertse, který zde roku 1746 založil novou budovu kláštera. Klášter byl však již v roce 1786 zrušen Josefem II. Syn zakladatele kláštera, Jan Kristián Sweerts, budovu kláštera odkoupil a přestavěl ji na zámek, který stojí dodnes. V této době byl také původní renesanční zámek zbořen.

Později se vystřídalo na zámku několik dalších majitelů. Poslední majitelé Delhaesové koupili zámek od syna úštěckého lékárníka Josefa Majera a v roce 1945 jim byl zámek zkonfiskován. Před rokem 1990 sloužil jako vojenský sklad, v současnosti je v soukromém vlastnictví.

Václav Bukovský