VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přeměny lužické krajiny v turistický ráj jezer

ČR/Německo /ZAJÍMAVOSTI OD SOUSEDŮ/ - V různých etapách rozvoje společností dochází vlivem změny sídel, ekonomických podmínek k výrazným změnám krajiny.

18.11.2011
SDÍLEJ:

Jezera mění krajinu na turistickou oblast.Foto: archiv Milana Turka

Mění se urbanistické celky měst, malých oblastí průběžně, ale rozsáhlé změny nepřicházejí příliš často. Krajinu Lužice za našimi severními hranicemi měnila od počátku devatenáctého století rozsáhlá důlní činnost. Těžba hnědého uhlí se rozrůstala a výrobny briket, koksárny a elektrárny chrlily množství kyselin do ovzduší. Podobně postupovala těžba i v Polsku. Pro oblast našich Jizerských hor a Krkonoš, Lužických hor přinášely kyselé mraky smrt přírodě a pokrývaly města neproniknutelnou dekou smogu.

Nutná spolupráce

„Přeměny po devadesátém roce iniciovaly nutnost změny ekonomiky celé krajiny a zároveň i orientace obyvatel celé oblasti. Změna se dotkla velkých podniků, jako kombinátu Fortschritt vyrábějícího pro světový trh kombajny, firmy Robur, a tím statisíců lidí. Naše mladá generace pochopila, že práci je možné hledat i jinde. Dnes se tak velká část obyvatel podílí na přeměně krajiny a část se začala věnovat vlastním ekonomickým aktivitám,“ hovoří o přeměnách v Lužici ředitel regionální Marketingové společnosti Holm Grosse.

„V regionu nám bylo jasné, že v globální hospodářské soutěži o investory a odborníky vzrostl nesmírně význam spolupráce mezi obcemi, okresními úřady a regiony. To vedlo v roce 2002 k tomu, že byl v Lužici zaveden celoregionální management doprovázející a moderující i za hranicemi dnešních krajů Budyšína (Bautzen) a Zhořelce (Görlitz) proces regionální spolupráce. Postupně se stala Lužice dobře fungujícím příkladem kooperativního regionálního managementu a marketingu. Jako regionální management reagujeme na nápady nebo služby a hledáme partnery, kteří by mohli a chtěli naše společné vize uskutečnit.“

Nemalou součástí aktivit je také spolupráce s českým ekonomickým prostředím především v Libereckém kraji, kde pro spolupráci vznikly dobré podmínky ustavením Euroregionu Nisa.

Velký rekreační rozmach začal

Zastavení těžby muselo přinést zásadní změnu architektury výrobních prostor i života obyvatel. Kam směřovalo vedení Saského státu a oblastí při ukončení těžby?
„Rozhodnutím státních orgánů a posouzením stávající krajiny po těžbě, kdy vzhled nerespektoval žádné životní podmínky přírody ani lidí, byly vytvořeny projekty jezerní krajiny. Střed Lužice a tím i celá severní část naší Horní Lužice se začaly proměňovat v jezerní krajinu. Z bývalých mnohahektarových jam, kde byla zničena úrodná pole, lesy i sídla, vznikaly prostory pro zavodnění nebo nerovnosti, kde by bylo možno obnovit normální krajinný život. K jezerům, která tady již byla v minulosti, přibyla další a dnes už je a bude funkčních ke třem desítkám.
Kolem jezer tak vznikají nové možnosti podnikání a především dávají prostor pro rekreaci, sport i spoustu dalších aktivit. Místo obrovských důlních gigantů, které živily statisíce lidí, vzniká kulturní a sportovní jezerní krajina.“

Přeměna přinese překvapení pro návštěvníky, budou mít možnost setkat se mimo moderní využití architektonických prvků krajiny i s minulostí důlní těžby?
„Na jezerech bude možné provozovat nejrůznější sporty, objeví se řada podnikatelských nabídek pro trávení volného času, zábavu. U Bärwaldského jezera vzniklo unikátní přírodní divadlo, v řadě míst lze najít přírodní hlediště pro pořádání koncertů a v celé Horní Lužici je vytvořeno mnoho muzeí. Některé z obrovitých kolosů se podařilo přeměnit v muzejní exponáty.
V oblasti je mnoho dřívějších muzeí, která dokumentují historii života Lužických Srbů. Historie Slovanů lze sledovat i ve zvycích, které jsou udržovány v mnoha obcích i městech. Jednou z nejvýznamnějších akcí jsou velikonoční jezdci a hlavním centrem folkloru je obec Schleife. Novější historie je zachycena v muzeích, ale také na volných prostranstvích v celé řadě míst oblasti. V Knappenrode funguje celý důl jako muzeum. Největší pozornost však je věnována sportovním aktivitám. Na jezerech bude lodní doprava, mohou zde přistávat i hydroplány a vodní sporty obohatí nové disciplíny. Jezera budou propojena kanály a jako jediná v Evropě umožní dálkové plavání nebo cestování na lodích. Vznikne unikátní krajina, která nemá v Evropě obdoby.“

Jak to bude s komunikacemi v nové krajině a sportování v okolí jezer?
„Komunikace jsou projektovány jak pro pohyb sportovců, tak pro zásobování a nutnou dopravu osob. Nejvýraznějším prvkem jsou mnohakilometrové inlajnové tratě, které mohou využít cyklisté i inlajnisté či obyčejní turisté. Málo zvlněná kresba tras umožní pohyb každému, kdo bude chtít obdivovat přírodu a na druhé straně i tomu, kdo bude chtít prožívat rychlý pohyb ve větším prostoru. Důležité je i snadné dosažení všech míst u jezer z dálnic na Berlín nebo Görlitz.“

Změní se i architektura obytných nebo účelových zařízení?
„Už teď vznikají zařízení, která dosud tady nikdo neznal - architektura na vodě, hausbóty a celé vodní osady, kempy, stanové osady, golfová hřiště, přístaviště a třeba i grilování na člunu, což je možné už dnes vidět třeba na jezeře Geierswalder. Staví se nejrůznější monumenty rozhleden nebo celá moderní muzea. Pro běžné koupání bude k dispozici všude dostatek hygienických zařízení a dostatek možností občerstvení a ubytování.
Jezerní krajina nabízí pořádání nejrůznějších sportovních soutěží i vrcholových mistrovství…
„Pro sport tady bude nekonečné množství příležitostí. Dokonalá plocha asfaltových tratí pro inlajn v okolí jezer je využívána řadou sportovních spolků. Pořádány jsou soutěže pro všechny věkové skupiny a na internetu je možno číst již dnes o účasti mnoha českých jednotlivců i kolektivů.
Oblíbený je už dnes závod Lausitzer 100, závod pro pěší, běžce, inlajnisty i cyklisty, plavecká soutěž dálkařů na trati 4,5 kilometru či Knappenman jako největší triatlon Lužice a celého východního Saska. Intenzivně pracujeme na tom, aby se během nejbližších let stal velkou mezinárodní soutěží. Na některé závody přijíždějí už dnes jednotlivci i skupiny sportovců z Čech. Předpokládáme, že oblast jezer, která je z Liberce k dosažení okolo sta kilometrů, bude pro svou přírodní krásu i krásu lidských výtvorů oblíbeným místem sportování i rekreace. Byli bychom rádi, kdyby se pro Čechy stala jezerní krajina Lužice i pro svou lužicko-srbskou kulturu a slovanskou vzájemnost místem častého pobytu.“

Zpracoval Milan Turek

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání:12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontrola pryžových těsnění pro automobilový průmysl., Požadujeme: svědomitost, zodpovědnost, flexibilitu, zájem o práci. , Kontakt osobně: úterý a středa od 8.00 - 8.30 hod., , Místo výkonu práce: Malostranská 4, 468 51 Smržovka. Pracoviště: Petr hoffmann-pracoviště, Malostranská, č.p. 4, 468 51 Smržovka. Informace: Petr Hoffmann, +420 603 229 016.

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání:12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontrola pryžových těsnění pro automobilový průmysl - dvousměnný provoz, práce i o víkendu, dobrý zrak, vhodné i pro OZP., Požadujeme: svědomitost, zodpovědnost, flexibilitu, zájem o práci. Výhodou je bydliště v okolí Tanvaldu. , Kontakt osobně: úterý a středa od 8.00 - 8.30 hod., telefonicky, od: 8.00 - 14. 00 hod., Místo výkonu práce: Hlavní č.p. 643, 468 51 Smržovka. Pracoviště: Petr hoffmann, Hlavní, č.p. 643, 468 51 Smržovka. Informace: Petr Hoffmann, +420 603 229 016.

Obchod - Obchod Obchodní referent25 000 Kč

Obchodní referenti Office manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Office manager, Rychle se rozvíjející firma s mezinárodní působností hledá nového Office managera., Zabýváme se designem a prodejem křišťálových, ručně broušených lustrů, speciálně navržených pro prestižní projekty vil, paláců a soukromých rezidencí. , AYSAN je pro lidi, kteří hledají nestereotypní práci, ve které můžete svým aktivním přístupem ovlivňovat chod firmy., Do našeho týmu rádi přijmeme motivovaného jedince, který je pozitivně naladěn, mluví plynně anglicky a obratně používá Office., Máte zde možnost poznat zajímavé zahraniční klienty, účastnit se mezinárodních celosvětově známých výstav či přispívat k rozvoji firmy přímo z kanceláře., Na pozici Office manager hledáme velmi schopného, samostatného a dobře zorganizovaného jedince, který dokáže řešit více úkolů najednou. Tedy požadujeme perfektní time management, spolehlivost, pozitivní přístup a hbitost při řešení každodenních povinností. Budete plánovat firemní cíle a rozdělovat s nimi spojené úkoly mezi jednotlivá oddělení, což vyžaduje mít přehled nejen nad veškerou administrativou včetně finančních statistik, ale také přehled nad marketingem a všemi projekty. , Požadujeme předchozí zkušenosti v managementu. Ačkoli jsme malý team (naše firma je tvořena šesti zaměstnanci), tato pozice vyžaduje obrovskou zodpovědnost. V mnoha případech stojí důležitá rozhodnutí právě na bedrech Office managera.. Pracoviště: Aysan s.r.o. - pracoviště, Janovská, č.p. 132, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Zuzana Pavelková, +420 727 825 345.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psychiatr350 Kč

Lékaři v psychiatrických oborech Psychiatr. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 350 kč, mzda max. 600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Psychiatr, Náplň práce:, " Příprava na setkání s účastníky, " Setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " Předání zápisu ze setkání s účastníky, " Vyplnění a podpis výkazu práce za jednotlivé měsíce dle počtu odpracovaných hodin na projektu, " Předání prezenční listiny s uvedením termínu setkání s účastníky projektu, času setkání, jména a podpisu účastníka projektu a sociálního pracovníka, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kompostér. Ilustrační foto

O kompostéry mohou v Jablonci požádat již v březnu

Ilustrační foto.

Jak obelstít exekutora? Je to jednoduché, známe způsob

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Jablonec veze tři body, na Dukle vyhrál 1:0

Praha – Dva zápasy, šest bodů. Lepší start do prvoligového jara si jablonečtí fotbalisté nemohli přát. Po domácí výhře 2:1 nad Teplicemi přivezli svěřenci trenéra Petra Rady tři body za výhru 1:0 na Dukle.

Jablonecká Koliba: Řvali jsme jako blázni a budeme zase!

Jablonec nad Nisou – Hokejisty podporovali fanoušci napříč republikou. Jablonec nebyl výjimka. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT