VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přeměny lužické krajiny v turistický ráj jezer

ČR/Německo /ZAJÍMAVOSTI OD SOUSEDŮ/ - V různých etapách rozvoje společností dochází vlivem změny sídel, ekonomických podmínek k výrazným změnám krajiny.

18.11.2011
SDÍLEJ:

Jezera mění krajinu na turistickou oblast.Foto: archiv Milana Turka

Mění se urbanistické celky měst, malých oblastí průběžně, ale rozsáhlé změny nepřicházejí příliš často. Krajinu Lužice za našimi severními hranicemi měnila od počátku devatenáctého století rozsáhlá důlní činnost. Těžba hnědého uhlí se rozrůstala a výrobny briket, koksárny a elektrárny chrlily množství kyselin do ovzduší. Podobně postupovala těžba i v Polsku. Pro oblast našich Jizerských hor a Krkonoš, Lužických hor přinášely kyselé mraky smrt přírodě a pokrývaly města neproniknutelnou dekou smogu.

Nutná spolupráce

„Přeměny po devadesátém roce iniciovaly nutnost změny ekonomiky celé krajiny a zároveň i orientace obyvatel celé oblasti. Změna se dotkla velkých podniků, jako kombinátu Fortschritt vyrábějícího pro světový trh kombajny, firmy Robur, a tím statisíců lidí. Naše mladá generace pochopila, že práci je možné hledat i jinde. Dnes se tak velká část obyvatel podílí na přeměně krajiny a část se začala věnovat vlastním ekonomickým aktivitám,“ hovoří o přeměnách v Lužici ředitel regionální Marketingové společnosti Holm Grosse.

„V regionu nám bylo jasné, že v globální hospodářské soutěži o investory a odborníky vzrostl nesmírně význam spolupráce mezi obcemi, okresními úřady a regiony. To vedlo v roce 2002 k tomu, že byl v Lužici zaveden celoregionální management doprovázející a moderující i za hranicemi dnešních krajů Budyšína (Bautzen) a Zhořelce (Görlitz) proces regionální spolupráce. Postupně se stala Lužice dobře fungujícím příkladem kooperativního regionálního managementu a marketingu. Jako regionální management reagujeme na nápady nebo služby a hledáme partnery, kteří by mohli a chtěli naše společné vize uskutečnit.“

Nemalou součástí aktivit je také spolupráce s českým ekonomickým prostředím především v Libereckém kraji, kde pro spolupráci vznikly dobré podmínky ustavením Euroregionu Nisa.

Velký rekreační rozmach začal

Zastavení těžby muselo přinést zásadní změnu architektury výrobních prostor i života obyvatel. Kam směřovalo vedení Saského státu a oblastí při ukončení těžby?
„Rozhodnutím státních orgánů a posouzením stávající krajiny po těžbě, kdy vzhled nerespektoval žádné životní podmínky přírody ani lidí, byly vytvořeny projekty jezerní krajiny. Střed Lužice a tím i celá severní část naší Horní Lužice se začaly proměňovat v jezerní krajinu. Z bývalých mnohahektarových jam, kde byla zničena úrodná pole, lesy i sídla, vznikaly prostory pro zavodnění nebo nerovnosti, kde by bylo možno obnovit normální krajinný život. K jezerům, která tady již byla v minulosti, přibyla další a dnes už je a bude funkčních ke třem desítkám.
Kolem jezer tak vznikají nové možnosti podnikání a především dávají prostor pro rekreaci, sport i spoustu dalších aktivit. Místo obrovských důlních gigantů, které živily statisíce lidí, vzniká kulturní a sportovní jezerní krajina.“

Přeměna přinese překvapení pro návštěvníky, budou mít možnost setkat se mimo moderní využití architektonických prvků krajiny i s minulostí důlní těžby?
„Na jezerech bude možné provozovat nejrůznější sporty, objeví se řada podnikatelských nabídek pro trávení volného času, zábavu. U Bärwaldského jezera vzniklo unikátní přírodní divadlo, v řadě míst lze najít přírodní hlediště pro pořádání koncertů a v celé Horní Lužici je vytvořeno mnoho muzeí. Některé z obrovitých kolosů se podařilo přeměnit v muzejní exponáty.
V oblasti je mnoho dřívějších muzeí, která dokumentují historii života Lužických Srbů. Historie Slovanů lze sledovat i ve zvycích, které jsou udržovány v mnoha obcích i městech. Jednou z nejvýznamnějších akcí jsou velikonoční jezdci a hlavním centrem folkloru je obec Schleife. Novější historie je zachycena v muzeích, ale také na volných prostranstvích v celé řadě míst oblasti. V Knappenrode funguje celý důl jako muzeum. Největší pozornost však je věnována sportovním aktivitám. Na jezerech bude lodní doprava, mohou zde přistávat i hydroplány a vodní sporty obohatí nové disciplíny. Jezera budou propojena kanály a jako jediná v Evropě umožní dálkové plavání nebo cestování na lodích. Vznikne unikátní krajina, která nemá v Evropě obdoby.“

Jak to bude s komunikacemi v nové krajině a sportování v okolí jezer?
„Komunikace jsou projektovány jak pro pohyb sportovců, tak pro zásobování a nutnou dopravu osob. Nejvýraznějším prvkem jsou mnohakilometrové inlajnové tratě, které mohou využít cyklisté i inlajnisté či obyčejní turisté. Málo zvlněná kresba tras umožní pohyb každému, kdo bude chtít obdivovat přírodu a na druhé straně i tomu, kdo bude chtít prožívat rychlý pohyb ve větším prostoru. Důležité je i snadné dosažení všech míst u jezer z dálnic na Berlín nebo Görlitz.“

Změní se i architektura obytných nebo účelových zařízení?
„Už teď vznikají zařízení, která dosud tady nikdo neznal - architektura na vodě, hausbóty a celé vodní osady, kempy, stanové osady, golfová hřiště, přístaviště a třeba i grilování na člunu, což je možné už dnes vidět třeba na jezeře Geierswalder. Staví se nejrůznější monumenty rozhleden nebo celá moderní muzea. Pro běžné koupání bude k dispozici všude dostatek hygienických zařízení a dostatek možností občerstvení a ubytování.
Jezerní krajina nabízí pořádání nejrůznějších sportovních soutěží i vrcholových mistrovství…
„Pro sport tady bude nekonečné množství příležitostí. Dokonalá plocha asfaltových tratí pro inlajn v okolí jezer je využívána řadou sportovních spolků. Pořádány jsou soutěže pro všechny věkové skupiny a na internetu je možno číst již dnes o účasti mnoha českých jednotlivců i kolektivů.
Oblíbený je už dnes závod Lausitzer 100, závod pro pěší, běžce, inlajnisty i cyklisty, plavecká soutěž dálkařů na trati 4,5 kilometru či Knappenman jako největší triatlon Lužice a celého východního Saska. Intenzivně pracujeme na tom, aby se během nejbližších let stal velkou mezinárodní soutěží. Na některé závody přijíždějí už dnes jednotlivci i skupiny sportovců z Čech. Předpokládáme, že oblast jezer, která je z Liberce k dosažení okolo sta kilometrů, bude pro svou přírodní krásu i krásu lidských výtvorů oblíbeným místem sportování i rekreace. Byli bychom rádi, kdyby se pro Čechy stala jezerní krajina Lužice i pro svou lužicko-srbskou kulturu a slovanskou vzájemnost místem častého pobytu.“

Zpracoval Milan Turek

18.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci junior účetní, administrativní pracovník. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: JUNIOR ÚČETNÍ, ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK, Nabídka pracovního místa na pozici junior účetní,velkou předností znalost ES POHODA, základů účetnictví nebo personalistiky a mzdového účetnictví, pečlivost,zodpovědnost. Náplní práce bude převážně zpracování dílčích oblastí účetnictví / banka, pokladna / a vedení personální agendy.Vaše CV zašlete na uvedený mail, po jeho vyhodnocení bude vybraným zájemcům zaslán dotazník na základě kterého proběhne užší kolo výběrového řízení., Hlásit se e-mailem: ucetni.sluzby@seznam.cz. Kontaktní osoba - Veronika Porubská. Pracoviště: Účetní služby jn s. r. o., Křížová, č.p. 1238, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Veronika Porubská, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Dokončování a kontrola plastových výrobků - pracovní poměr na dobu 90 dnů., Hlásit se předem telefonicky, nebo osobně Tř. 1. máje, Liberec.. Pracoviště: Justone s.r.o. - akt plastikářská technologie čechy, spol. s r.o., Želivského, č.p. 4599, 466 05 Jablonec nad Nisou 5. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 18 200 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení Edukátor v kultuře (muzejní pedagog). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Edukátor v kultuře (muzejní pedagog), , Požadujeme:, " VŠ vzdělání pedagogického nebo humanitního směru - bakalářský nebo magisterský studijní program (případně SŠ s praxí min. v délce 3 let), " schopnost vysokého pracovního nasazení, flexibility, samostatného řešení svěřených úkolů a spolupráce v pracovním týmu, " dobrou znalost práce na PC (prostředí MS Office), " trestní bezúhonnost (výpis z rejstříku trestů se dokládá až před podpisem smlouvy), " praxe v oboru a znalost grafických programů (Correl) výhodou, " řidičský průkaz (skupina B) a jeho aktivní využívání, , Nabízíme:, " platové podmínky podle Nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě (2.04.32 Edukátor v kultuře, platová třída 10, tarifní plat v rozmezí 18.200 - 27.380 Kč, v závislosti na dosažené praxi), " pracovní poměr na dobu neurčitou (první pracovní smlouva na 1 rok se zkušební lhůtou 3 měsíců) , " stabilitu příspěvkové organizace - významné kulturní instituce , " příjemné pracovní prostředí, " možnost dalšího odborného růstu, , K přihlášce je nutno přiložit:, " strukturovaný profesní životopis (vzdělání, praxe, zastávané funkce), kontakt včetně e-mailového spojení , " motivační dopis , " kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a řidičského průkazu, , Požadovaný nástup: 1. září 2018, případně dle dohody, Přihlášky v písemné podobě je třeba doručit poštou, elektronicky nebo osobně do 25. června 2018 na adresu: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou, , e-mail: info@msb-jablonec.cz., , Bližší informace podá: Ing. Milada Valečková, ředitelka, , e-mail: milada.valeckova@msb-jablonec.cz, tel.: 483 369 010, mobil: 778 527 121. Pracoviště: Muzeum skla a bižuterie v jablonci nad nisou, U Muzea, č.p. 398, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Milada Valečková, +420 483 369 010,778 527 121.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 17 000 Kč

Zámečníci strojů Dělník kovovýroby-strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Dělník kovovýroby-strojní zámečník, , Požadavky:, Vyučen v oboru -strojní zámečník, Praxe v oboru výhodou, Orientace v technické dokumentaci , Manuální zručnost, Důslednost, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, , Nabízíme:, Jednosměnný provoz 6:00-14:30 ve stabilní výrobní společnosti , Odpovědnou práci, Nástupní plat od 17.000,- hrubého, Příspěvek na stravování. Pracoviště: Artglass s.r.o., 468 21 Bratříkov. Informace: Marcela Musilová, +420 483 369 136.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání Slovanu Liberec (v modrém) proti Bohemians Praha 1905. Na snímku vlevo Miloš Bosančić

Bosančić se nedohodl na nové smlouvě, o Diviše se zajímá Boleslav

Marketa Davidová se stala mistryní republiky v bike biatlonu, v kategorii mužů zvítězil Ondřej Moravec.
23

FOTO: Makula je mistryní republiky, kolo miluje, byla nejrychlejší

OBRAZEM: Elfové a skřeti bojovali u Doks

Doksy - Pokud jste v Doksech a okolí o víkendu potkávali zvláštně ustrojené jedince se štítem nebo lukem, měli jste tu čest s účastníky Bitvy pěti armád.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Zlatavý mok. Pivovarů na mapě kraje stále přibývá

Liberecký kraj – Pivo se v kraji vařilo už od 14. století. Rok od roku teď přibývá lidí, kteří se do práva várečného, které kdysi udělovala vrchnost, rozhodli pustit sami.

Turistka si při pádu propíchla nohu holí

Krkonoše – Hned dvě zranění si vyžádal dálkový turistický pochod Krakonošova stovka. Jeden z účastníků si při pádu způsobil tržné rány, další z účastnic upadla tak nešťastně, že si propíchla nohu trekingovou holí. U obou případů musela zasahovat Horská služba Krkonoše ve spolupráci s polskými kolegy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT