Vůně svařeného vína, krušnohorské vánoční pyramidy a nespočet stánků s nejrůznějším zbožím. Lidé, kteří navštíví drážďanské vánoční trhy, často hovoří o zážitku, který se s dojmy z českých náměstí nedá srovnávat. Do Drážďan i proto každoročně míří tisíce Čechů.

Ve městě se pořádá celkem dvanáct vánočních trhů. Advent tu ale symbolizuje především nejstarší německý trh Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt. Ten odstartoval ve čtvrtek.

„Novinkou jsou tematická zaměření adventních pátků," uvedla drážďanská mluvčí Susanne Arens. „Pátek druhého je věnován gospelové hudbě, pátek šestnáctého swingu a jazzu a třiadvacátého se budou zpívat vánoční písně," popsala.

Drážďanští na české návštěvníky tradičně cílí. Vydali pro ně speciální vánoční brožuru v češtině a tlumočit se chystají i tradiční štolovou slavnost.

Každou sobotu v 7:02 a v 7:33 vyjedou z Liberce speciální vlaky, které doplní ty pravidelné. „Pro cestování je nejvýhodnější jízdenka Liberec-Dresden-Spezial, která stojí 250 korun pro jednoho a 350 korun pro pět lidí," informovala mluvčí Libereckého kraje Markéta Dědková. Zpátky se posilový vlak na cestu vydá v 16:28.

POZOR NA KAPSÁŘE

Kromě eur se u stánků dá platit i speciálními tolary. „Za 10 eur získáte 11 tolarů, kterými lze platit u všech obchodníků na Štrýclmarktu. Jeden tolar odpovídá jednomu euru, takže jedenáctý dostanete jako pozornost," popsala mluvčí.

Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra varuje před nekalými praktikami prodejců. „Stává se, že prodejce získá pozornost lidí a jeho kolega na oko zakoupí výrobek, čímž strhne k nákupu ostatní," upozornil. Důležité je mít se na pozoru před kapsáři. „Dobrá zpráva je, že se spotřebitelé na německých trzích zpravidla nesetkají s padělky," dodal.