Jednou z kynologických disciplín, do které se zájemci mohou zapojit na cvičišti v Jablonci Lukášově, patří agility, nejmasovější odvětví kynologie v republice. Zvláště mládež o ni má velký zájem. Výhodou je, že se může zúčastnit se psem nejrůznějšího plemene, který nemusí mít průkaz původu.

V Lukášově se agility věnují už několik let. Zájemců je hodně, ale dlouhá zimní pauza většinu odradí. V letním období jim k tréninku dostačují prostory cvičiště. Zima je ale v přípravě velmi zbrzdí a na několik měsíců je z tréninku vyřadí. Potřebovali by krytý prostor, aby se mohli věnovat svému koníčku celoročně. Právě tak to také vítají hlavně rodiče, kterým záleží, aby jejich potomek měl zálibu pravidelnou po celý rok.

„Potřebovali bychom krytý prostor, dobře dostupný autem. K tréninku agility si musí pejskaři postavit parkur s překážkami tak, aby ho mohli absolvovat v nejkratším čase a podle dalších požadavků. Nejlépe by vyhovovala hala přibližně o rozměrech patnáct krát dvacet metrů," upřesnila požadavek předsedkyně jabloneckého kynologického klubu Elena Susková.

V takovém prostoru se pak může jablonecké družstvo agility průběžně připravovat na závody, které je čekají v novém roce. Děti, by se svým pejskům mohly věnovat bez zimní přestávky.

„Hlavně u dětí, kterým rodiče koupí štěně, je důležité nabídnout program. I dítě by mělo vědět, že nejde jen o vycházky v rámci venčení. Je potřeba jak dítěti, tak psovi nabídnout aktivity, aby neměli čas na lumpárny nebo lenošení. A to je právě cílem disciplíny s názvem agility. Proto bychom ji chtěli u nás v Lukášově nabídnout v největší kvalitě," zakončila Elena Susková.

Pokud víte o možnosti, jak pejskařům pomoci, můžete kontaktovat předsedkyni klubu. Dobré skutky se mohou dělat nejen o Vánocích. A mládež tak má další nabídku, jak trávit volný čas a nesedět stále jen u počítačů.

A navíc, zapojí do ní, pokud dostali, hlavně i svůj nový, živý vánoční dárek.

Na mladé kynology myslí na jabloneckém cvičišti také o letních prázdninách. Každoročně pořádají výcvikový tábor zaměřený na sportovní kynologii a agility. Tábor je svojí kvalitou vyhlášený mezi kynologickými kluby v celé republice a už nyní se zájemci hlásí, aby se do Lukášova zase v létě mohli vrátit.

Nejlepší kynologové z okolí trénují se psy v Lukášově

Jablonecký kynologický klub se může pochlubit vynikajícími výsledky. Družstvo mládežníků má na kontě už šest titulů mistrů republiky mládeže a deset umístění do třetího postu.

Reprezentují jabloneckou sportovní kynologii, ve které startují podle národního i mezinárodního zkušebního řádu. Nároky na psa v juniorské kategorii jsou velké a odpovídají nejvyšší mezinárodní zkoušce, podle které probíhá také mistrovství světa. Laťka je tedy nasazená velmi vysoko.

V mládežnických kategoriích musí psovodi předvést takové výkony, kterých často nedosahují ani dospělí výcvikáři. K nejlepším v týmu patří Eliška Susková (na snímku v galerii s ovčákem). Má už třetího psa, se kterým na mistrovství startuje a vždy s vynikajícími výsledky. Předloni se mistryní republiky stala také Markéta Staffová. Další úspěšná členka týmu, Veronika Mlejnková, podala na mistrovství mládeže také vynikající výkony, získala dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Všechny úspěšné závodnice nyní působí v klubu jako instruktorky.

DAGMAR BŘEZINOVÁ