Kateřina Badjie Wagnerová vystudovala moderní a scénický tanec v Tanečním centru UK Praha. Afro dance se učila z počátku u Moniky Rebcové a poté na mnohých workshopech přímo v Gambii. Je členkou skupiny BaToCu. Po nějaké době se dvaačtyřicetiletá tanečnice opět objevila v Jablonci. Spolu s manželem ale přijeli už tři. Vedli seminář na letní dílně tance a pohybu Léto tančí 2015.

Co vás vlastně přivedlo k bubnům?

Tanec mě přivedl k bubnům, ale bubny jsou spíš doprovod. Já jsem hlavně tanečnice.

Kde to tedy začalo? S jakou skupinou, jaký tanec? Tanec, to je široký pojem.

Chodila jsem k Monice Rebcové na moderní tanec. Dostala jsem od ní nabídku za zmeškané hodiny moderního tance chodit na afro tanec. Hned mě afro doslova „chytlo", protože cítím rytmus země, přirozenost tance a pohybu. Pohyb mě u afra úplně uchvátil.

Je to hodně složité nebo hodně jednoduché, dostat se prostřednictvím bubnů do určitého transu? Tedy do ženského transu.

Já jsem bohužel hodně přemýšlivý typ, tak mě trvá hodně dlouho než mozek „vypnu". Tak je to trochu práce spojit se sama se sebou, naladit se na své tělo, odevzdat se bubnům, pak už to funguje…

Prostřednictvím bubnů jste také změnila svůj stav, tedy nejen opustila svobodný stav. Jaké bylo první setkání s Akassou?

První setkání? V roce 2011 jsem odjela na workshop do Gambie. Strašně mě to lákalo, naučit a zkusit si tanec přímo v tom prostředí a od tanečníků, kteří mají ten rytmus v krvi. Akassa byl učitel tance… a takhle to dopadlo.

Takže vy jste ho do Čech přivezla?

Dalo by se to tak říct.

Rozhodnutí ze dne na den?

Ne ne, já jsem se dva roky rozhodovala, zda si Akassu vezmu za manžela a tím radikálně změním svůj život. Po dvou letech jsem se rozhodla pro svatbu.

A vaše rodina, maminka, co říká na mixované manželství?

Moje maminka je zlatá. A pokud budu šťastná i s mimozemšťanem, tak ho přijme a bude ho mít ráda

Jak proběhla svatba? Byl obřad tady u nás nebo podle tamní kultury?

Udělali jsme oficiální svatbu v Gambii podle jejich zákona. V Akassově vesnici byla na tradiční svatbě celá jeho rodina a plno obyvatel vesnice. Bylo to úžasné a pro mě obrovský zážitek. U nás v Čechách jsme uspořádali už jen malou oslavu pro známé.

Žijete jednou nohou tady a druhou nohou v Gambii prostřednictvím vašeho syna, jste kosmopolitní? Proč žijete jen tady? Tedy muž následoval ženu.

Udělali jsme takový kompromis půl a napůl, a ještě to nebylo realizovatelné kvůli mé práci, ale teď doufám, že do Gambie budu jezdit déle než na dva měsíce v roce. Akassovi se v Čechách velmi líbí.

Akassa se už velmi slušně naučil česky. Jak budete mluvit na svého syna? Budete mluvit duálně?

Byla jsem poučena, že každý rodič má na své dítě mluvit svým mateřským jazykem. S manželem spolu mluvíme anglicky, tak doufám, že i angličtinu syn pochytí.

Chlapec je opravdu ještě malý, ještě je na vás zcela závislý. Umíte si představit, že ho za sedmnáct osmnáct let pustíte do života? Čím byste si přála, aby byl? Tanečníkem?

Tak to je na něm. Hlavně, aby byl šťastný.