Od 1. března čeká pejskaře, kteří neuklízí po svých psech, pokuta ve výši až tisíc korun. Zástupci Ligy na ochranu zvířat a jejich příznivci se proto vydali jablonecké pejskaře informovat o této změně. V ten nejlepší čas – v neděli po obědě.

„Ještě jsme nezlomili nad neuklízejícími pejskaři pomyslnou hůl a rozhodli jsme se je naposledy varovat,“ konstatovala zástupkyně ligy a provozovatelka útulku pro opuštěná zvířata Dagmar Kubištová. Do ulic vyrazili v neděli 27. února pohrozit nepořádným a vzorné obdarovat malým dárkem.

Svůj stánek umístili na nejfrekventovanější místo, kam se pejsci se svými páníčky vydávají na procházky. K první přehradě. Akce „Pokuty se nebojíme, po svých pejscích uklízíme“ měla Jablonečanům zábavnou formou připomenout povinnost vůči všem. „Každý procházející majitel psa, který měl po kapsách barevný pytlík, dostal dobrotu a hračku pro svého psího miláčka,“ doplnila Kubištová.

Do této akce se také zapojila skupina devětadvaceti jabloneckých pejskařů, kteří každý víkend venčí své psy na Dolině. Kromě tradiční procházky se rozhodli uklidit venčící plochu, kde mohou psi pobíhat na volno. Naplnili pět igelitových tašek.

Většina kolemjdoucích sáček v kapse měla, ale podařilo se také kuriózně chytit jednoho hříšníka. „Pán hovínko po svém psu nesebral a pak se od bobku vzdálil. Dělal, že si svého psa nevšímá. Upozornili jsme ho, že na trávníku něco zapomněl. Bylo vidět, že se opravdu stydí a nejradši by se někam schoval. Nakonec si od nás půjčil sáček a exkrement sebral,“ popsala jednu ze situací Kubištová. Snad se z této trapné příhody pán poučil. V neděli to bylo ještě bez pokuty.

Uklízet by se nemělo jen z estetických důvodů. Lidé by měli myslet i na to, že se tímto způsobem může přenášet řada chorob. Nakazit se mohou například děti, které si na trávnících hrají, ale také psi, kteří rádi k hromádkám čichají.

Hlídka jablonecké Ligy na ochranu zvířat vypozorovala jeden zvláštní jev. Těžko říci, zda šlo o rivalitu mezi majiteli malých a velkých psů. Nutno dodat, že většina kolemjdoucích vlastnila menší plemena. Nemalá skupina z nich si totiž stěžovala na kolegy s většími psy. Podle nich právě oni, ačkoliv jejich mazlíčci mají mnohem větší bobky, neuklízí.

Stánek Ligy na ochranu zvířat navštívil také známý bezdomovec Tomáš se svými šesti psy. „Přestože je Tomáš na ulici, o své psy se výborně stará a mají se u něj leckdy lépe, než u některých lidí, kteří mají kde bydlet. Má je řádně vychované a sám také dodržuje všechny povinnosti pejskaře,“ řekla Dagmar Holanová předsedkyně jablonecké Ligy na ochranu zvířat.

Když Tomáš stánek opustil, schválně jej sledovali, když se jeden z jeho psů o kus dál vyprázdnil. Hned vytáhl sáček a hovínko sebral.

Akce trvala dvě hodiny. Až na drobné výjimky, většina pejskařů igelitový pytlík u sebe měla. U stánku se jich vystřídalo několik desítek. „Těžko říci, zda jsme měli štěstí na ty pořádné, nebo se před námi jen vychloubali a uklízí jen někdy,“ dodala Dagmar Kubištová.

Otázkou však zůstává, proč jsou v zimě po každé oblevě nazdobené trávníky psími výkaly, když podle této akce většina uklízí. Jestli se nepořádníci zaleknou pokuty a naše město bude čistější, to se dozvíme již v blízké době.

#nahled|https://g.denik.cz/10/67/anketa_exkrementy_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/10/67/anketa_exkrementy.jpg|Od 1. března budou jablonečtí strážníci nekompromisně pokutovat majitele, kteří po svých psech neuklidí exkrementy. Souhlasíte s pokutou?#

Zpracovala Hana Langrová