Na Proseči nedaleko zahrádkářské kolonie kdosi pohodil do lesa přibližně deset celých balíků reklamních letáků.
„Sousedi to zjistili již minulý týden. Ty balíky sem snad musel někdo odvézt na nějaké kárce,“ sdělila Deníku paní Věra, jedna z obyvatelek, která má v místě zahradu.

Za černou skládku zodpovídá vždy majitel pozemku, tedy Lesy ČR. „Dáme jim vědět, měli by skládku uklidit, i když nejsou původcem skládky,“ uvedl Vladimír Kolman z odboru životního prostředí jablonecké radnice.

Podle jeho slov se jedná o vcelku kuriózní skládku. „Zkusíme zjistit, kdo je za distribuci těchto letáků odpovědný a pokusíme se i s nimi domluvit nápravu,“ dodal Vladimír Kolman, který skládku důkladně zmapoval.

Vyjádření tiskového centra obchodního řetězce Tesco, jehož letáky vysoce převažovaly nad reklamními tiskovinami dalších řetězců Plus a Albert, se jabloneckému Deníku nepodařilo zjistit, byť měl k dispozici dvě telefonní čísla. Na těch ale nebyl nikdo z pracovníků celý den k zastižení.

Distribuční firma TNT Post, která se o letáky obchodního řetězce stará, reagovala na informaci okamžitě. „To je velmi závažný problém. Ihned začneme zjišťovat podrobnosti,“ uvedl Štěpán Veber z centra společnosti.

Na místo společnost promptně vyslala své pracovníky, kteří nález odvezli a zlikvidovali. „S podobnými případy se nesetkáváme. Nyní musíme zjistit, v kterých oblastech lidé letáky nedostali, podle toho s největší pravděpodobností určíme doručovatele,“ upřesnil Martin Jakubíček, vedoucí liberecké pobočky TNT Post. Dva zaměstnanci společnosti si pro pohozené balíky přijeli, naložili je do vozu a odvezli. „Jedná se o letáky distribuované v začátku minulého týdne,“ uvedl jeden ze zaměstnanců.

Zaměstnanci i redaktor Deníku si cestu od nálezu letáků k vozidlu prožili dvakrát.

Deník se dotazoval i na možnost distribuce letáků Českou poštou. „Naše společnost reklamní letáky obchodního řetězce Tesco nedistribuuje,“ uvedl Ivo Mravinac, tiskový mluvčí České pošty.

Letáky rychle odvezli

S paní Věrou a Vladimírem Kolmanem překračujeme spadlé větve. Vyhozené tiskoviny leží z jedné strany schovány za kameny. „To je pěkné,“ překvapeně říká Vladimír Kolman. Místo si fotografuje. „Pokusím se spojit s distribuční firmou,“ popisuje pracovník životního prostředí další postup.

Začínáme ale pátrat i na vlastní pěst, což po několika telefonátech začíná vypadat beznadějně. Nakonec se ale přece jen dostáváme až k pracovníkům distribuční společnosti. V její centrále si telefonát nejdříve zaměstnanci přehazují jako horký brambor, aby se nakonec kompetentní osoba našla.

„To je závažný problém,“ říká zaměstnanec a je znát, že to myslí upřímně. Zanedlouho pro redaktora přijíždí zaměstnanec společnosti a spolu odjíždějí k nálezu. „Pokud zjistíme konkrétního brigádníka, bude s ním smlouva rozvázána a čekají na něj zřejmě i další sankce,“ dodal zaměstnanec společnosti.

Odbor životního prostředí jablonecké radnice řeší případy skládek často. „Například na sjezdovce pod Dobrou Vodou jsme našli koženou sedací soupravu a dvanáct pneumatik,“ přiblížil Vladimír Kolman.