Jaroslav Mevald pocházel z Horního Tanvaldu. Zúčastnil se misí v Kosovu, Iráku i Afghánistánu. Právě tam v roce 2014 utrpěl těžké zranění hlavy po dopadu protitankové střely. I přes poranění kryl své kolegy a opětoval střelbu k nepříteli. V říjnu 2014 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za hrdinství, zvláštní medaili převzal i z rukou ministra obrany. Mevald zemřel nečekaně 10. listopadu 2017 ve věku 39 let.

Vzpomínková lavička se nachází na vyhlídkovém místě u silnice na Mariánskou Horu v Albrechticích. Vzdává hold nejen Jaroslavu Mevaldovi, ale všem válečným veteránům.

Slavnostního odhalení se na konci října zúčastnili starosta Albrechtic a senátor Jaroslav Zeman, zástupci 4. brigády rychlého nasazení Žatec i 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec. Slova a modlitby se ujal kaplan libereckého pluku Petr Šabaka. „Jaroslava Mevalda jsem měl tu čest pohřbívat a jsem rád, že je jeho jméno v Albrechticích připomínáno,“ řekl kaplan.

Den válečných veteránů se slaví celosvětově 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Symbolem tohoto svátku se staly květy vlčího máku, které pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě. .

Mohlo by vás zajímat: Nadšenec z Turnova postavil pomník letci RAF. Odhalení doprovodila velká sláva

Zdroj: Sedlák Jan