Na úvod jim přednesli hudební dárek žáci ZUŠ. Písně Jany Kirschner Modrá a Lucie Bílé Most přes minulost zazpívala Veronika Svobodná.

Mezi těmi, kdož tentokrát ocenění předávali nebyl jen Petr Šabaka, vojenský kaplan, a MUDr. Vladimír Hadač, ředitel zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, ale i Whitney Panker, zástupkyně studentů z university Birgham Young ze státu Utah, z USA, kteří jsou v jablonecké nemocnici na stáži

„Habitus operativus bonus je tedy ´šat konání dobrého´" řekl kaplan Šabaka a dále vysvětlil: „Každé ráno si oblékáme šaty. Ještě v zrcadle sebe zkoumáme, zdali jsme čistí, upravení, jestli nám to padne či sluší. Nechceme být ušmudlaní, pomačkaní. A co platí pro náš zevnějšek, věřím, že platí i pro vnitřek, pro naše chování, postoje a skutky. Jsem tedy velice poctěn, že se setkávám s lidmi, kteří oblékají dobré skutky."

Ředitel Hadač, jako lékař a chirurg vynesl do výše akt darování: „Krev a krevní deriváty jsou neodmyslitelnou součástí řešení vážných stavů, jako jsou traumata, šokové stavy, popáleniny, operace. Používá se v interní a chirurgické medicíně, v urgentní medicíně i v mnoha dalších oborech. Krev je nenahraditelná, nezastupitelná, a proto jsou lidé, kteří ji dávají, velmi důležití a nenahraditelní."

Whitney popsala systém darování krve v USA: „Přijede autobus a lidé přicházejí, aby mohli takto darovat krev. U naší university je často a my studenti, které zde vidíte, jsme zapojeni do tohoto projektu a darovali jsme již několikrát. Moc se mi líbí, jaký systém máte tady u vás, lidé v Americe nedostávají ocenění a já si myslím, že je to škoda."

„Darovat krev je myšlenka stará, jako lidstvo samo. Trochu jsem přiblížila dějiny, které byly dost dlouho systémem pokus omyl. Řada lidí to zaplatila životem, než byly objeveny krevní skupiny, RH faktory a způsob uchování krve i způsob křížových zkoušek tolerance u příjemce krve," zdůraznila Kateřina Havlová, ředitelka jabloneckého Českého červeného kříže.