Nebývalou pozornost přitáhl na akcích města Jablonec projekt místní Nadace Preciosa Křišťálové tvoření pomáhá. Při dvou představeních v divadle si návštěvníci mohli koupit od nadace sošku anděla a přispět tak na dobrou věc. Oba prodeje vynesly téměř 13 tisíc korun. Teď si mohou zájemci anděla koupit za symbolických 50 korun v Turistickém informačním centru v bývalé faře v Kostelní ulici, v Muzeu skla a bižuterie či na recepci Preciosy v Opletalově ulici.

Set se skládankou papírového anděla a křišťálovými kamínky udělá radost každému zvídavějšímu dítěti a potěší jednu zkoušenou rodinu. Nadaci totiž o příspěvek požádala paní Blanka, která jím chtěla uhradil odlehčovací pobyt pro svá nemocná dvojčata. „Je to tak neuvěřitelný příběh, že jsme se rozhodli podělit se o něj s veřejností,“ popsala ředitelka nadace Andrea Kroupová.

Dnes 11letá dvojčata se narodila zdravá. Až kolem čtvrtého roku onemocněla svalovou dystrofií kombinovanou s autismem. Nemoc propukla i u jejich staršího, do té doby také zdravého bratra. Najednou byly nemocné všechny tři děti, otec rodinu opustil a Blanka zůstala na vše sama. Pomáhali jí rodiče a bratr.

Nejprve onemocněl a zemřel Blančin otec, záhy po něm i její bratr, nyní stejnou rodovou nemoc lékaři diagnostikovali také Blance a ona musí na operaci. Na dobu hospitalizace i následné léčby potřebuje zabezpečit dvojčata. O staršího, 19letého syna, se stará její 80letá matka.

„Původně jsme si mysleli, že jde o příspěvek na odlehčovací pobyt pro dvojčata, aby si paní Blanka chvíli odpočinula. Pak jsme vyslechli celý příběh. Sbírka je tedy určená na pobyt dvojčat v centru ve Smržovce po dobu matčiny hospitalizace a rekonvalescence,“ vysvětlila Andrea Kroupová.

Ten, kdo nemůže pomoci finančně, ale přesto pomoct chce, má možnost se zapojit jako asistent, kterého paní Blanka hledá. „Zájemci se mohou přihlásit u nás v nadaci,“ doplnila Kroupová. Dobrovolníci se mohou hlásit na e-mailovou adresu nadace@preciosa.com.

Svůj stánek s anděly otevřela nadace v městském divadle při slavnostním předávání Cen pro nadané i Jablonecké pečovatelky. Během obou večerů lidé přispěli částkou 12 900 korun. „Při oceňování svých nadaných dětí nemysleli Jablonečané jen na ně, ale přispěli i na děti, které zdravé nejsou,“ sdělil náměstek primátora Miloš Zahradník.

„Také mě velmi zasáhl příběh paní Blanky a jejích dětí. Předávání cen Jablonecká pečovatelka je samo o sobě emotivní, příběh ženy a jejích tří nemocných dětí, kterým stát neumí pomoci, emoce ještě vystupňoval,“ doplnil jablonecký primátor Petr Beitl.