Volební účast v letošních volbách do Evropského parlamentu nebyla vysoká. Přesto výrazně vyšší než v roce 2014. Tehdy na Jablonecku přišlo k urnám pouhých 17,92 procenta voličů, letos to bylo 28,43 procenta. Jako nadějný prognostik se představil jablonecký zastupitel Jakub Macek, když ještě před volbami výsledek voleb a volební účast skoro do puntíku trefil.

„Nejpříjemněji mě překvapila volební účast, která je pro české eurovolby historicky nejvyšší,“ doplnil.

Na Jablonecku získalo nejvíce hlasů (20,53%) hnutí ANO 2011, druzí skončili Piráti a třetí ODS. Podle voličů z celého okresu by se do europarlamentu dostali ještě komunisté, koalice Starostů a TOP 09, SPD a překvapivě i hnutí HLAS, za něž ze čtvrtého místa kandidovala známá zastupitelka města Jablonec Michaela Tejmlová.

V samotném Jablonci přišlo k urnám 27,69 procenta voličů. Z nich více než 21 procent volilo ANO, druhá ODS získala jen o pár hlasů více než Piráti.

Vysoko nad průměrem ční voličská účast a výsledky v obci Loužnice. Tady přišla k volbám skoro polovina oprávněných voličů, což vesnici s cirka 220 obyvateli vyšvihlo na samou špici žebříčku účasti v eurovolbách na Jablonecku.

Zajímavé je, že v obci propadla kandidátka ANO, která tu skončila s méně než deseti procenty až na čtvrtém místě. Eurovolby tu ovládla ODS v závěsu s Piráty a STAN a TOP 09. Ostatně v Loužnici se v posledních týdnech pravidelně připojují k protestům proti Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Další setkání před místním obecním úřadem se tu koná už dnes.

Přes 45 procent voličů přišlo k urnám i v Bedřichově. Jen o málo méně lidí hlasovalo na Malé Skále – 43,56 procenta voličů. I ve Zlaté Olešnici přišlo k urnám více než 40 procent voličů.

Naopak na druhém konci žebříčku se krčí Velké Hamry, kde hlasovalo jen něco málo přes 22 procent voličů. V Desné přišlo volit jen přes 23 procent voličů, Držkov a Jílové u Držkova hlásí účast jen lehce nad 24 procent.

I při letošních eurovolbách došlo ve volebních místnostech k několika kuriózním situacím. „Na školní tabuli bylo při prezidentských volbách napsáno: Pan Zeman pole má. Jeden z voličů to zaznamenal a obvinil nás, že propagujeme Zemana. To bylo takové úsměvné,“ přiblížila zapisovatelka volební komise v jabloneckém Mšeně Martina Janegová.

Tamtéž se v pátek do volební místnosti vrátila starší paní s tím, že do koše s lístky po volbě hodila nechtěně i peněženku. „Nakonec se ukázalo, že paní ji má šikovně ukrytou v kabelce,“ pousmála se členka volební komise.