Pavel Svoboda a jeho volební tým se aspirací na budoucího primátora netajili už letos na jaře. Svou cestu vzhůru si pečlivě vyšlapali. Primátorský řetěz si, pokud to ještě posvětí zastupitelé, nasadí na krk za zisk pouhých 4 mandátů v komunálních volbách. "Dle dohody připadne ve vedení města post primátora ČSSD," potvrdil ještě v noci sám Pavel Svoboda v SMS.

Proč je to možné? Sociální demokraté drželi oba vítěze v šachu. Bez jejich čtyř mandátů se ani jednomu z nich totiž nemohlo podařit utvořit koalici. ODS by rozhodně post primátora pustit nechtěla, ANO 2011 však za obsazení dalších pozic náměstků, lídr Milan Kouřil se zřejmě stane statutárním zástupcem primátora, náměstkem pro ekonomiku, křeslo primátora sociální demokracii přenechala. Dalšího náměstka získala ZMĚNA (zda jím bude s vyšším počtem preferenčních hlasů Michaela Suchardová nebo lídr Jakub Macek se pokusíme zjistit co nejdříve).

ANO 2011 a jeho lídr Milan Kouřil si totiž na nejvyšší vedení radnice netroufá a spokojí se, i přes zisk 7 mandátů (shodně jako vítěz voleb ODS) jen s náměstkem.

O rozhodování v Jablonci na následující čtyři roky se bude dělit ještě se ZMĚNOU PRO JABLONEC a NOVOU BUDOUCNOSTÍ PRO JABLONEC, kterou vede Pavel Žur. ODS, DOMOV, TOP 09 a KSČM odcházejí do opozice.

Celá smlouva se stane fakticky proveditelnou, až ji odsouhlasí nové zastupitelstvo na svém ustavujícím jednání.

"Hledali jsme funkční vyvážený model řízení města a toto se ukázalo jako optimální. Pan Svoboda jako advokát je znalý procedurálních věcí, má s tím bohaté zkušenosti. Takže i z hlediska odborné nám přišlo, že by to takto mohlo nejlépe fungovat," řekl Milan Kouřil. Náměstek za ANO pro humanitní oblast by měla být Renata Sotáková.

Náměstka odpovědného za rozvoj bude mít ZMĚNA. "Jsou dvě varianty, buď to budu já, nebo Michaela Suchardová," uvedl lídr Změny v Jablonci Jakub Macek. Na obsazení primátorské funkce se podle něj shodla celá koalice. "Vzhledem ke svým zkušenostem bude (Svoboda) nejlepším reprezentantem koalice," řekl.

Programové prohlášení koalice teprve přijme. "Návrh máme, ale je potřeba ho ještě dopracovat," řekl Kouřil.

Koaliční dohoda podepsaná v Jablonci 21.10.2014 deset minut po půlnoci.

Více čtěte ve středečním Jabloneckém deníku