To se mnoha místním nelíbí. „Roste to tady neuvěřitelně, jeden dům za druhým. Vznikají desítky bytů, další třeba i z hotelu Karolína,“ kroutí hlavou Jan Bulíř. Z hotelu Karolína vzniká dvaadvacet apartmánů, s obchodními prostory, kavárnou, pekárnou či wellness centrem.

Soukromý investor vynaloží na přestavbu starého hotelu v Harrachově přibližně 240 milionů korun. A jako závdavek půl milionu korun na sportovní aktivity místních dětí. „Investor stavby se rozhodl podpořit touto částkou sportovní aktivity mládeže,“ přiblížil starosta Harrachova Jaroslav Čech. Radnice se snaží, aby část peněz investoři dávali městu. 

Mezi místními nyní koluje fáma, že město chce kvůli apartmánovému bydlení provést změnu územního plánu. To ale není a nemůže být pravda. „Všechny stavěné a rekonstruované budovy mají veškerá zákonná povolení, proti tomu nemůžeme nic dělat,“ přiblížil místostarosta Harrachova Tomáš Vašíček.

 Město jednoduše nemá možnost stavbám bránit. Proto se radnice snaží s developery domluvit, aby získávala alespoň nějaké finance. „V řadě případů se to daří. Ti větší developeři nám jen v loňském roce věnovali asi 1,5 milionu korun, které dále používáme na financování sportovních a kulturních aktivit pro mládež,“ přiblížila mluvčí radnice Hana Veselá. 

S řadou majitelů apartmánových bytů se radnice domluvila i na dobrovolném placení za svoz odpadu. „I to je pro nás významné. Harrachov v zimní sezoně platí za odpady až desetkrát více než stejně velká města mimo turisticky atraktivní lokality,“ popsal místostarosta města Tomáš Vašíček. 

„Dobře víme, že apartmánové domy nezmizí, je to trend. Snažíme se k tomu tedy tak přistupovat a zmírňovat případné negativní dopady na fungování města právě navazováním dobrých vztahů s jejich majiteli a obyvateli,“ doplnil místostarosta. 

Všechny probíhající i ještě nenačaté stavby byly povoleny v letech 2006 až 2010. V roce 2014 přišla změna územního plánu a skončila stavební uzávěra. „Stavební povolení mají další a další podobné stavby ve městě, nové domy tady ještě porostou,“ popsal nad územním plánem Vašíček. 

Chystaná změna územního plánu města Harrachov tedy nesouvisí s apartmánovou výstavbou a nebude mít za výsledek její případné zastavení. Má se týkat zejména pozemků souvisejících s možným rozšířením sjezdového areálu. Započaty jsou ještě řízení u individuálních žádostí. 

V současném územním plánu byly zjištěny nesrovnalosti, kdy mapové podklady neodpovídají textové části, což způsobuje nejen stavebníkům, ale i příslušnému stavebnímu úřadu v Tanvaldu problémy. „Právě tyto nesrovnalosti teď město nechává upravit. Souvisí to s územním plánem jako celkem,“ upřesnila Veselá. 

Apartmánové byty rostou po horách jako houby po dešti a jsou velice lákavým soustem pro investory, byty bývají vyprodány ještě před dokončením. Takový byt slouží k dovoleným, bývá tedy obsazen především v zimních měsících. Jeho obyvatelé nemusí platit některé poplatky, například za odpady nebo za ubytování. 

Jako problém vidí apartmánové bydlení i v dalším horské středisku, v Bedřichově v Jizerských horách. „Dnes je to velmi lákavé pro developery i zákazníky. Což podle mého není dobře, protože pohyb obyvatel apartmánů není takový jako třeba v penzionech,“ poznamenal starosta horské obce Petr Holub. 

Pro obec je takový apartmánový dům jen zátěží, kdežto v hotelech a penzionech platí hosté i ubytovací poplatky, které jdou obci. „Nerad bych, aby se to tady rozjelo třeba jako v Harrachově, kde jsou obrovské budovy plné prázdných bytů, obývaných jen na zimu,“ doplnil Holub.