Navzdory protestům místních obyvatel v Harrachově vyrostou další apartmánové domy. Lidé po radních požadují stavební uzávěru. Apartmány totiž podle nich horské středisko poškozují. Město ale s rozhodnutím čeká, protože se obává, že by ho uzávěra mohla dostat do zbytečných soudních sporů a stát miliony.
Zastavěná část Harrachova se s téměř 243 obyvateli na hektar půdy stala nejzatíženějším územím ze všech měst a obcí Libereckého kraje. V současnosti je zde přes tisíc apartmánových bytů. Dalších 52 bytů čeká na svou výstavbu v lokalitě U Dolu.
„Návrh na stavební uzávěru, která by rozmach apartmánových bytů stopla, podáváme již několik let. Vše ale zůstává při starém. Lidé kvůli apartmánům raději opouštějí město, jejich počet rok od roku ubývá,“ řekla mluvčí sdružení Jaroslava Vacková. Podle ní apartmány drasticky mění tvář města.
Město již hotovou stavební uzávěru nechalo právně posoudit a na základě posudku se rozhodlo zatím zbrkle nevydávat něco, co by ho nakonec mohlo přijít pěkně draho.
„Jde nám o to, abychom se nezamotali někam, kam rozhodně nechceme a neplatili desítky milionů v prohraných soudních sporech. Osobně nejsem proti tomu, aby došlo k omezení, ale stavím se proti tomu, abychom zbytečně riskovali ztrátu peněz za to, že uděláme určité líbivé gesto a bezhlavě uzávěru vyhlásíme,“ argumentuje starosta Harrachova Tomáš Ploc.
Ve Špindlerově Mlýně si stavební uzávěru prosadili již v roce 2004. Díky udělování výjimek zde ale stavba apartmánových bytů nepřestala. Současné vedení města se proto radikálně postavilo i proti nim. A kvůli tomu skončilo tam, kam se nechce dostat Harrachov. U soudu.
Podle Sdružení pro udržení vyváženého rozvoje Harrachova masivní zástavba apartmánů město zničila už teď. „Horská střediska si mají zachovat malebnost. Od roku 1994, kdy začal platit nový územní plán, tu přibylo přes tisíc bytů. A lidé sem kvůli tomu přestávají jezdit. V sezoně se u vleků tvoří i několikahodinové fronty,“ dodala Jaroslava Vacková.