Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Aplikace Lepší místo funguje

Jablonec n. N. - V květnu začala v Jablonci nad Nisou sloužit nová aplikace. Lidé mohou poslat i fotografie nedostatků v ulicích města.

12.9.2015
SDÍLEJ:

Výřez jablonecké mapy z mobilní aplikace Lepší místo.Foto: archiv

Od května letošního roku využívá město Jablonec pro komunikaci s občany mobilní aplikaci Lepší místo. Aplikace slouží k rychlému hlášení nedostatků ve městě prostřednictvím fotek pořízených mobilem.

„Během pěti měsíců zadali občané Jablonce celkem devadesát jedna podnětů, a to zejména k úklidu města, opravám laviček, technickému stavu vozovek a chodníků, autovrakům," přiblížila Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu.

Konkrétně? Již v polovině května úředníci dostali přes aplikaci hlášení o havarijním stavu lávky v Horské ulici. V drátěném zábradlí zely díry, kudy by se mohlo protáhnout třeba malé dítě a spadnout do kolejiště. „Zábradlí u lávky bylo dožilé a skutečně nebezpečné. Oprava zábradlí byla plánovaná a podnět od občana její nutnost podpořil," přiblížil vedoucí oddělení správy komunikací Pavel Kozák.

Podle magistrátu jsou drobné nedostatky, jakými jsou třeba nepořádek kolem popelnic, černá skládka či nefunkční nefunkční pouliční osvětlení, vyřešeny v řádu maximálně dvou dní.

„Naopak větší časová náročnost je u podnětů, kde je nutné dodržet zákonem stanovené lhůty, třeba likvidace autovraků, což je šedesát dní, nebo kde je nutné vypracovat projekty, oslovit více dodavatelů, např. rozsáhlejší opravy vozovek a chodníků, opravy herních prvků a městského mobiliáře," vysvětlil Martin Oklamčák, vedoucí oddělení interního auditu a stížností jabloneckého magistrátu.

„Jednoduché vyfocení nepořádku mobilem a odeslání kliknutím v aplikaci výrazně zrychlí celý proces prověření a zjednání nápravy," vysvětlil Petr Beitl, primátor města Jablonec, fungování aplikace, kterou provozuje a nabízí městům a občanům nezisková organizace Lepší místo, o. s.

Princip je problém vyfotit a s krátkým komentářem vložit na web Lepší místo. Poté už může každý sledovat, jak je s jeho tipem ze strany města nakládáno.

Aplikaci mohou využívat i lidé, kteří nemají chytrý telefon. Nedostatek lze vyfotit i běžným fotoaparátem a odeslat jej z počítače na webu lepsimisto.cz.

„Každý podnět, který k nám prostřednictvím aplikace Lepší místo dorazí, prověří zaměstnanec konkrétního oddělení a vyřizuje dle závažnosti. Pokud je to možné, náprava je provedena ihned, případně je zahrnuta do plánů oprav jednotlivých oddělení," popsal Martin Oklamčák.

„Z dosavadního vývoje i ohlasů, které jsem zaznamenal je zřejmé, že se aplikace mezi lidmi ujala. Úřad získává okamžité náměty, což je velká pomoc při správě města a naopak lidé dostávají zpětnou vazbu, jak je s jejich podněty nakládáno. Nejen díky této aplikaci je Jablonec moderním a otevřeným městem a doufám, že takto nastartovaná komunikace vydrží a přispěje k tomu, aby Jablonec byl lepším místem," doplnil Petr Beitl.

Jablonec v mobilu

Od června loňského roku také funguje mobilní aplikace Jablonec v mobilu, která umožňuje obyvatelům města být neustále ve spojení s děním v Jablonci, ať jsou kdekoli.

„Díky této aplikaci mají lidé vše důležité stále při ruce. Ať už jde o aktuality, kalendář akcí nebo kontakty na jednotlivé úředníky. Podrobné návody v životních situacích nabízejí odpovědi na mnohé otázky od vyřízení osobních dokladů až po možnost pronájmu městského bytu. Navíc není nutné být neustále on-line, stačí pouze občas aplikaci aktualizovat" popsal primátor Beitl.

V současné době je aplikace dostupná pro operační systémy Android (od verze 4.0), iOS a Windows Phone. I aplikace Jablonec v mobilu je ke stažení zdarma.

Autor: Jan Sedlák, Redakce

12.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Lékař. Ilustrační foto.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Za rvačku dostali až devět let. Výši trestu ovlivnila nezvyklá brutalita útoku

Liberec, Česká Lípa – Liberecký krajský soud ve středu 18. října vynesl rozsudek v kauze brutálního napadení v českolipském baru Hong-Kong, k němuž došlo už před třemi lety.

Euro není otázka, jestli ano nebo ne, ale kdy, řekl Marek Pieter

Liberecký kraj – Lídr kandidátky STAN v Libereckém kraji odpovídal on-line na otázky čtenářů ve středu 18. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení