Město je živý organismus, který se během času vyvíjí a mění. K tomu, aby se lidé lépe zorientovali právě v těch chystaných změnách a tom, kde se bude co stavět, má sloužit nová aplikace od jabloneckého spolku PLAC.

„Chceme vytvořit přehlednou webovou aplikaci mapu, která umožní městům představit svým občanům srozumitelně projekty související s fyzickou podobou veřejného prostoru," informují v propagačním videu architekti Ondřej Štěpán a Ida Chuchlíková.

„Lidem nabídneme možnost snadno se zorientovat v tom, co se chystá, zpřístupníme jim zpracované projekty, které jejich město připravuje, či již nechalo zpracovat za veřejné peníze, včetně možnosti porovnání základních informací. Dozvědí se také, jak a kdy se mohou smysluplně aktivně zapojit," dodávají oba architekti. Kromě nich se zapojili ještě Jakub Souček a Dana Janatová.

Díky této novince by se podstatně ulehčilo dohledávání mnoha informací z úřední desky města, týkající se jednotlivých projektů, které každého konkrétně zajímají. „Aby se naše vize naplnila, bude potřeba pomoc řady odborníků, ale především zájem ze strany samotných měst," sdělil Ondřej Štěpán.

Video vzbudilo kladné ohlasy

Ambiciózní projekt se teprve rozjíždí, ale už v tuto chvíli vzbudil pozitivní ohlasy. „O tom, že to má smysl, se nám podařilo přesvědčit Nadaci Open Society Fund Praha, která nás podpořila technicky a finančně s příslibem, že každou korunu, kterou dostaneme navíc od veřejnosti, nám navíc ještě zdvojnásobí," dodala Ida Chuchlíková.

V Jablonci se k projektovým záměrům mohou lidé dostat skrze Strategický plán města, který je na webu magistrátu, besed s občany nebo RSS kanálem. „Vnímáme pozitivně všechny způsoby, jak prezentovat projektové záměry občanům. Jde o složitou problematiku a právě proto se snažíme jít cestou přímé komunikace a vysvětlování," vyzdvihl formu besed jablonecký primátor Petr Beitl.

Agenda projektových záměrů a staveb ve městě je široká a je obtížné ji zpřehlednit jako celek, pokud by se podařil najít způsob, jak to udělat srozumitelně pro všechny, bylo by to jenom dobře.

Jako cílovou částku si sdružení PLAC stanovilo padesát tisíc korun. Celkový rozpočet je však několikanásobný. Vybráno je prozatím skoro čtrnáct tisíc korun.

Rozjednány jsou i dva pilotní projekty a současně se pracuje na struktuře aplikace a připravují se jednání s IT firmami, které by se v rámci svého dobrého jména chtěly podílet na její podpoře v rámci programování.

Nápad na vytvoření takové aplikace vznikl před několika lety. „Dlouhou dobu jsme o tom diskutovali. Někdy v roce 2011 jsme se začali více profesně pohybovat v Jablonci a chtěli jsme si udělat pořádek v tom, co už naplánováno je a kde můžeme pracovat," vysvětlil Jakub Chuchlík ze sdružení PLAC.

Právě on funguje jako člověk z druhé strany. V Mnichově Hradišti působí jako městský architekt, a proto se dívá na problematiku i z pohledu zástupců města. Podle něj aplikace může sloužit jak pro samotné zastupitele a úřad, tak pro občany. „Ukáže, co všechno se stihlo za čtyři roky ve městě udělat a taky na co se může navazovat," vysvětlil. Jde o ambiciózní projekt s ročním harmonogramem a čas ukáže, zda se vůbec podaří dotáhnout do finální podoby. Přesto architekti věří, že se jim to povede.