„Turisté oceňují především jednoduchost samotného nahlašování. Když jsou na výletě a uvidí nelegální černou skládku nebo přeplněné popelnice, jednoduše je vyfotí, vyberou, o jaký typ podnětu se jedná, a systém ho sám nahlásí příslušné obci,“ popsal fungování zakladatel Munipolis Ondřej Švrček.

Díky spojení s GPS souřadnicí systém ví, na jakém katastru se problém nachází. Nahlašovatelé se zároveň dozví, jak se daří daný problém řešit. „Systém si chválí i starostové, dokáží tak odhalit mnohé problémy včas a navíc se jim ze systému propíší v digitální podobě, takže získají mnoho doplňujících informací důležitých k rychlému odstranění,“ dodal Švrček s tím, že Munipolis působí po celé republice.

Malůvky na památkách i zničené značení

Mezi nejčastější typy vandalismu patří černé skládky, poničené lavičky, graffiti, sprejování a malůvky na památkách, přírodních úkazech, zničené turistické značení, nedopalky, trhání chráněných rostlin či nelegální parkování na loukách v lesích.

„Kromě nahlašování podnětů Munipolis umožňuje i oznamování ztracených věcí nebo zvířat. Když zapomenete někde peněženku, můžete o tom ihned informovat příslušné úřady,“ podotkl Švrček.

Podle ředitele Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody Ondřeje Petrovského většina lidí chodí do hor ráda, užít si odpočinek od města. A ti vědí, jak se zde chovat. Pak se ale najdou tací, kteří berou hory jako přírodní tělocvičnu, která jim patří, a vnímají jen naběhané a naježděné kilometry.

Ať si zaběhají za domem

„Pro ně jsou ty naše krásné Jizerské hory určitě škoda a nechť si zaběhají za domem. Věřím však, že těchto bezohledných návštěvníků hor bude postupem času ubývat,“ řekl Petrovský.

Podle něj by bylo nejlepší, aby takové aplikace nebyly vůbec potřeba. „Jejich význam vnímám spíše pro města, v horách je potřeba na lidi apelovat, aby po nich nezůstal nepořádek, návštěvnickou infrastrukturu neničili a chovali se k přírodě s náležitým respektem,“ zdůraznil.

V Českém ráji už přes rok běží kampaň, která se snaží o to, aby se z oblíbených destinací nestaly obří veřejné toalety. Mezi nejčastěji pohozené odpadky patří běžné papírové ubrousky. Nejproblematičtější jsou vlhčené ubrousky a dámské hygienické potřeby, které mají delší dobu rozkladu.

„Stále platí úkol z roku 2021. Tedy vzbudit zájem, provokovat, dostat do hlav turistů myšlenku, že dané téma je problematické. To se daří, což ukazují i diskuse pod články na webech a sociálních sítích,“ řekl jeden z tvůrců kampaně Pavel Pichler.

Turistické desatero

U příležitosti ročního výročí zapsání Jizerskohorských bučin jako přírodní památky na seznam UNESCO vzniklo turistické desatero. V osvětovém videu ho představuje cestovatel, fotograf a spoluautor patnácti knih o Jizerských horách Jan Pikous.

„Jizerskohorské bučiny se staly jakousi světovou výjimečností. To samozřejmě může přilákat více návštěvníků, my je chceme různými způsoby oslovit a představit toto mimořádné místo. Včetně toho, jak se mají lidé v bučinách, ale vlastně obecně v přírodě, chovat,“ podotkla náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje Květa Vinklátová.

Turistické desatero zahrnuje respekt k přírodě, její ochranu či udržování ticha a klidu lesa. „Naším cílem je prezentovat desatero především dětem, které si tak v raném věku zažijí pravidla, jež by pro ně měla být samozřejmostí. Věříme, že chování dětí bude také tou správnou motivací pro dospělé,” dodala ředitelka Turistického regionu Jizerské hory Denisa Merenusová.

Turistické desatero
1. Chraň přírodu a vše, co poskytuje.
2. Netrhej rostliny.
3. Neruš ticho a klid lesa. Neplaš hlukem zvěř.
4. Nezanechávej po sobě stopy. Zanech místo tak, jak jsi ho našel.
5. Odpad, který přineseš, si zase odnes. Les není odpadiště.
6. Exkrementy zakopej. Les není záchod.
7. Choď pouze po vyznačených a povolených cestách.
8. Nerozdělávej oheň mimo vyznačená tábořiště.
9. Respektuj navštívené místo a místní obyvatele.
10. Neriskuj. Chovej se zodpovědně. Poskytni pomoc.