Dětský svět vznikne zhruba za dva roky v areálu jabloneckého Letního kina. Jednalo by se o velký oplocený park pro rodiny s dětmi. Město má nyní šanci získat peníze na jeho realizaci díky postupu v soutěži Obec přátelská rodině, kterou vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Jablonec se dostal v soutěži z dvě stě šestnácti měst mezi první tři. Jestli se staneme tím absolutním vítězem a obdržíme peněžní hotovost, která se pohybuje od půl až do dvou milionů korun, se dozvíme nejpozději do konce týdne,“ uvedla mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Areál nabídne bezpečné zázemí
Tato částka by pak putovala na revitalizaci areálu Letního kina. „Dětský svět by měl mít podobnou charakteristiku jako má v Liberci vedle Zoologické zahrady v Lidových sadech,“ zmínil místostarosta Jablonce Petr Vobořil s tím, že by pro veřejnost nemělo chybět občerstvení, sociální zázemí nebo vodní prvky.

Areál Letního kina by měl dále sloužit Mateřskému centru Jablíčko. „Kapacita Spolkového domu mu už nestačí. Využití areálu Letního kina by byla ideální kombinace,“ dodal Petr Vobořil s tím, že nyní mají v rukou studii.

Přestože počet míst k sezení chtějí opět snížit, rozhodně hlavní činnost kina, a to promítání, rozhodně zrušit nechtějí. Ředitelka jabloneckých kin Naděžda Hetešová potvrdila, že návštěvnost byla zhruba čtyřicet lidí na den a z důvodu snížení sedadel z 1400 na sedm set museli začít promítat později. Tomu se chtějí v příštím roce vyhnout a naopak promítání spustit oproti minulým rokům dříve.

Natočí dokument o Jablonci nad Nisou
Pokud město v soutěži, která má hlavní cíl motivovat obce k realizaci a podpoře rodinných aktivit, nevyhraje, zkrátka nepřijde. „Nejhůř můžeme skončit na třetím místě a pokud se tak stane, natočí o Jablonci dokument za účelem jeho propagace,“ zmínila Jana Fričová.

Hodnotící komise navštívila v Jablonci konkrétně Spolkový dům a Základní školu v Kokoníně, kde vznikla nová třída mateřské školky, volně přístupná hřiště a skatepark.