Třeba Smržovka v Jizerských horách se vrátí spolu s lyžníky do počátků lyžování v českých horách. V areálu Kedr se od 13.15 utkají v disciplínách paraslalom, sjezd na dojezd a hup-skok-let. Od 17 hodin je ve smržovském Kinoklubu vyhlášení výsledků, promítání fotografií a filmu z minulých ročníků s reprodukovanou hudbou Ondřeje Havelky a večer česká diskotéka.

Ještě hlouběji do historie se podívají návštěvníci oblíbeného krkonošského střediska Harrachov, kde se uskuteční velké dobývání sněhového hradu Harrachštejna - mohutné středověké tvrze, která je největší sněhovou stavbou v Česku a Slovensku.

Na stavbě hradu pracuje parta nadšenců už od začátku února. "Dokonce jsme tu stavbu ohlásili stavebnímu úřadu," řekl ČTK Vlastislav Fejkl ze Sportovního areálu Harrachov. Středověká pevnost s třináctimetrovou věží, dvěma menšími baštami, mostem a cimbuřím, vyrostla na běžeckém stadionu u hotelu Skicentrum. Na stavbu, která stále pokračuje, bylo třeba 9500 metrů krychlových sněhu a více než 1500 hodin práce.

"Dodělává se figurální výzdoba," uvedl Fejkl. Vchod střeží dva třímetroví sněhoví rytíři, uvnitř hradu jsou další zajímavosti a také dvě skluzavky. Návštěvníci je ale vyzkoušejí až v sobotu večer po velké bitvě.

Harrachov nenabízí návštěvníkům jen středověkou bitvu, ale především velmi dobré lyžování. Na svazích tam leží až 170 centimetrů sněhu a podobně to vypadá i v dalších střediscích západních Krkonoš. Sníh je většinou zmrzlý nebo prachový, i když se oteplilo a teploty ve střediscích se dnes pohybovaly jen těsně kolem bodu mrazu. Pro vyznavače běžek jsou v Krkonoších upraveny desítky kilometrů tratí.

Výborné sněhové podmínky nabízí také Sportovní areál Ještěd nebo známá jizerskohorská střediska Bedřichov, Severák, tanvaldský Špičák nebo Rejdice. I tam leží na svazích až půldruhého metru sněhu. Díky tomu jsou v horách v provozu všechna střediska, a proto je na většině míst lyžování téměř bez front, případně se u vleků a lanovek čeká jen velmi krátce.Na víkend rolbami upraví také 170 kilometrů Jizerské magistrály. V sobotu se ale v Bedřichově pojede první otevřený závod ve skiatlonu. Závodníci obsadí jak bedřichovský stadion, tak pětikilometrový běžecký okruh, a ten proto bude pro veřejnost uzavřen.

"Rozhodně se to ale nijak nedotkne lidí, kteří chtějí na Jizerskou magistrálu z Bedřichova, bude normálně upravená a bude možné na ni vjet od otočky autobusu tak, jak jsou lidé zvyklí," řekla ČTK ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková.