Během příštích dní se v objektu Městských lázní rozběhnou první manuální práce na zvelebení několika částí prostorné budovy. Na svědomí to bude mít skupina s názvem ArtproProstor, což je spolek mladých umělců z Jablonce. Už v září by tu chtěli uvést první představení a vytvořit expozici o historii lázní.

„První akci máme naplánovanou na 19. září a nese název Probuďme lázně k životu. Za úkol jsme si dali seznámit nejen Jablonečáky s budovou lázní a také nyní sbíráme vzpomínky od těch, kteří lázně dříve navštěvovali. Samotné představení máme situované do hlavní haly s bazénem. Další akce je naplánovaná na říjen společně s občanským sdružením PLAC," řekla k chystaným akcím Anna Strnadová, hlavní iniciátorka celého projektu.

Inspirací je Praha

Celá myšlenka projektu vznikla v hlavě studentky a rodačky z Jablonce Anny Strnadové, která podle svých slov chtěla vytvořit něco podobného původně v Praze. Vytrvalost a velké úsilí, které vynaložila na to, aby se spolkem, čítajícím deset lidí, objekt získala do pronájmu od vedení města, se vyplatily a ona konečně mohla podepsat smlouvu o zapůjčení objektu.

„Nechali jsme se inspirovat Meetfactory v Praze, z toho jsem moc nadšená," prozradila Strnadová a dodala: „V dnešní době je populární obsadit velké staré a nevyžívané budovy a zpřístupnit je lidem. Prostor městských lázní je k tomu vhodný. Velká a nevyužitá plocha, krásná architektura, to všechno ponouká k tomu, aby se s budovou něco začalo dít. Doufáme, že se nám celý projekt povede podle našich představ a rozjede se to, chtěli bychom zkusit jiný druh kultury, na kterou tu lidé nejsou zvyklí. "

Nový investor?

Zájem i iniciativa těší i samo vedení města. „Aktivitu určitě vítáme, věříme, že zájem veřejnosti může přilákat investora, který by přišel s vhodným projektem a lázně zachránil," vyjádřil se primátor Jablonce Petr Beitl. Ve stejném duchu se při diskuzi o využití městských lázní, která proběhla v Domu česko-německého porozumění vyjádřil i náměstek pro rozvoj města Lukáš Pleticha.

„Smlouva na půl roku nám propůjčuje přízemí a první patro, to nám bude bohatě stačit. V příštích třech dnech bychom chtěli spustit na internetu sbírku Hithit, která spolupracuje s Nadací Vodafone. Na profil a účet, který tu našemu projektu vytvoříme, budou lidé moci posílat peníze. Cílovou částku jsme si stanovili 54 tisíc korun a pokud se nám ji povede vybrat, nadace nám ji znásobí," představuje záměry Strnadová.

Iniciátorka projektu dodává, že tohle je pouze část toho, co by ve skutečnosti potřebovali. Největší část peněz pojme výstavba jednoduchého provizorního amfiteátru, který by spolek chtěl využívat pro besedy nebo divadelní představení. Nezanedbatelnou finanční částku také využijí nadšenci také pro zabezpečení interiérů.