Dotace Ministerstva vnitra v rámci programu prevence kriminality nadále pomáhají zlepšovat bezpečí ve městech i na Jablonecku.

Velké Hamry, Tanvald, Jablonec, Smržovka. Všude tam si již lidé zvykli na další uniformované muže a ženy. Jsou jimi takzvaní asistenti prevence kriminality.

Berou přes jedenáct tisíc čistého a jejich pracovní místo se nazývá asistent prevence kriminality. Platí je stát, potažmo Ministerstvo vnitra.

PRVNÍ V HAMRECH

Města, kde fungují, jsou s jejich prací spokojena. I ve Velkých Hamrech, kde projekt odstartoval na Jablonecku jako první před třemi lety. „Teď máme čtyři, což je lepší proto, že mohou chodit na směny. Jsme s jejich výkonem spokojeni a rádi je budeme využívat nadále," přiblížil Jaroslav Najman, starosta Velkých Hamrů.

Pozitivní ohlasy se ale nesou i z dalších měst, kde asistenti vyrážejí do ulic. Tanvald díky asistentům dokázal zdvojnásobit počet lidí, kteří ve městě na pořádkem dohlížejí. Zdejší Městská policie se nyní může více věnovat kontrolám v blízkosti škol, kde se zaměřují na mladistvé kuřáky, ale mají také více možností vyrážet i do odlehlejších koutů města. „Lépe pokryjeme náš katastr," přiblížil Vladimír Vyhnálek, starosta Tanvaldu.

I VE VĚTŠÍCH MĚSTECH

Práce asistentů prevence kriminality se osvědčila i v Jablonci. Dva asistenci začali pod městskou policií pracovat v červnu loňského roku, byli to muži. Starší z nich na vlastní žádost v březnu skončil a od května nastoupila do pozice druhého asistenta prevence žena.

„Úkolem asistentů prevence je zejména působit v problémových lokalitách a komunikovat s jejich obyvateli," poznamenala Markéta Hozová, mluvčí jabloneckého magistrátu. Jelikož je práce asistentů založená hlavně na komunikaci a znalosti místního prostředí, je pro ženy vhodná.

Ženy mají jiný způsob komunikace, jsou vnímavější a u některých lidí a zejména dětí vzbuzují větší důvěru, což je pro asistenty důležité. Spolupráci s novou kolegyní si pochvalují také pracovnice oddělení sociální péče. Ženský přístup je jiný.

Výhodou asistentů je, že mají místní znalost a umějí komunikovat ve své komunitě. V problémových lokalitách jsou vnímáni převážně pozitivně. I policejní statistiky dokazují, že za poslední půlrok došlo k poklesu nápadu trestné činnosti a přestupků na rizikových místech. „Konkrétně na autobusovém nádraží a v ulici 5. května jsme zaznamenali nižší přestupkovost. Asistenti upozorňují občany například na kouření na zastávkách, pití alkoholu na veřejnosti nebo hlučné chování. Nemohou řešit přestupky, ale upozorní a strážníci pak nemusí tak často zasahovat. I oznámení o přestupcích v těchto lokalitách evidujeme méně. Asistenci prevence kriminality se zkrátka osvědčují," shrnul ředitel Městské policie Jablonec Luboš Raisner.

V roce 2015 získal Jablonec na zřízení pozic dvou asistentů, jejich proškolení, provoz a supervizi mentorem na dobu 6 měsíců dotaci od Ministerstva vnitra ve výši 248 tisíc korun. Žádosti o dotaci vyhovělo ministerstvo i pro letošní rok.

Asistenti prevence kriminality se osvědčili i v sousedním Liberci. Tady vykonávají pod hlavičkou městské policie takzvanou dohledovou službu.

„To znamená dohled na dodržování veřejného pořádku v centru, dohled u přechodů, kontroly hřišť a podobně," připomněl Jan Král z tiskového odboru libereckého magistrátu.