„Velice se nám osvědčili. Zvláště efektivně pracují s problémovou mládeží, se kterou máme ve městě dlouhodobé problémy. Proto jsme se rozhodli najít ještě třetího,“ vysvětlil ředitel Městské policie (MP) Jablonec Daniel Švarc.

Z výběrového řízení, do kterého se přihlásili čtyři uchazeči, vybralo vedení strážníků člověka, který je dle jejich slov ve své komunitě respektován. „Očekáváme, že se ještě více podaří působit v problémových částech města,“ zmínil Švarc.

Asistenti prevence kriminality působí v Jablonci od roku 2015. „Dokážou vidět problém tam, kde nejsme. Řeší sociální problémy, třeba školní docházku. Když narazí na větší problém, v tu chvíli nastupují strážníci,“ popsal manažer prevence kriminality jabloneckých strážníků Tomáš Svačina.

Podle průzkumu má nějakou zkušenost s asistenty každý pátý Jablonečan. 19 procent všech respondentů má zkušenost pozitivní, 2 procenta negativní. „Hlavním úkolem asistentů je hovořit s obyvateli ve vytipovaných lokalitách, pomáhat jim změnit způsob života a tím minimalizovat hrozbu sociálního vyloučení,“ vysvětlil Svačina fakt, že asistenti nejsou vidět po celém městě.

V létě jablonečtí asistenti chytili zloděje z drogerie. Na podezřelého muže je upozornila prodavačka. Podle jejích slov muž kradl nejen v její prodejně, ale také v nedalekém textilu. Asistenti ho během několika minut zadrželi ve vedlejší ulici u stánku s občerstvením, kde shodou okolností právě procházeli strážníci, kteří si muže převzali. Odcizené zboží měl zadržený muž v batohu.

Tři asistenti prevence kriminality na 45tisícové město je poměrem nejméně ze všech tří největších měst Libereckého kraje. Ve stotisícovém Liberci jich slouží deset, v 37tisícové České Lípě čtyři.

V krajském městě mají pozitivní zkušenosti s asistenty, kteří se rekrutují téměř výhradně z problémových komunit. Jen v posledních několika měsících zachránili kolabujícího cestujícího v MHD nebo zabránili pokusu o napadení ženy agresivní osobou na dopravním terminálu. „Před koncem roku prováděli mimo jiné mimořádný dohled nad bezpečností veřejného pořádku na linkách hromadné dopravy směr Doubí pro opakovaně nevhodné chování cestujících do ubytovny,“ doplnila mluvčí MP Liberec Daniela Bušková.

Asistentů prevence kriminality tu mají deset. Působí zejména v sociálně vyloučených lokalitách, ale je možné je zastihnout v okolí dopravního terminálu na ulici Fügnerova, v okolí základních škol nejen v centru města, pohybují se také ve čtvrtích Vesec, Doubí a dalších, nebo v okolí autobusového a vlakového nádraží. Namátkově se pohybují i ve vybraných spojích MHD, doprovázejí sociální pracovnice při jednání v rodinách a podobně.

Na obyvatele České Lípy působí asistenti čtyři. „A to po celém městě, nemají svůj konkrétní rajón, vždy jsou tam, kde je třeba. Nyní třeba pomáhají také v testovacím a očkovacím centru v nemocnici,“ upřesnila mluvčí českolipské radnice Kristýna Kňákal Brožová.

Města, které využívají institut asistenta prevence kriminality, nyní sledují, kdy bude schválen rozpočet České republiky, neboť do té doby jsou pozastavené veškeré státní dotační programy. Úředníci i politici doufají, že dotace projdou stejně jako v uplynulých letech, náklady na asistenty zatím zapracovávají do svých rozpočtů. Ty na tři jablonecké asistenty prevence kriminality jsou vypočteny na 1,274 milionu korun.