Jsou dva, muž a žena, jeden z nich Rom. Každý den procházejí po Velkých Hamrech, zastavují se v problémových částech, ráno a odpoledne je potkáte před místní školou.
Berou přes jedenáct tisíc čistého a jejich pracovní místo se nazývá asistent prevence kriminality. Platí je stát, potažmo Ministerstvo vnitra. Města, kde fungují, jsou s jejich prací spokojena. Stejně tak ve Velkých Hamrech, jak potvrdil starosta Jaroslav Najman: „Asistenti prevence kriminality u nás pracují dva roky, hned poté, co jsme začali spolupracovat s Agenturou pro sociální začleňování. Byl to první společný počin." Více vysvětlil v rozhovoru.
Co vlastně tito asistenti dělají?
Nejprve jsme se informovali v Děčíně, tam je vede Městská policie. U nás je řídí policie státní. Mají na každý den plán činnosti. Denně obchází město a to i dost daleko, třeba až do Bohdalovic či na Hamrska, doručují písemnosti, které nedoručí ani sami policisté, povídají si s místními. Ráno a odpoledne sledují dění před školou, kde od té doby děti nekouří, dále mají v hledáčku místní opilce, pomáhají odhalovat zloděje, jednoho zrovna zcela nedávno.
Opravdu?
Všimli si, že z místní drogerie vyšel muž a začal si z bundy vytahovat různé zboží. Tak se šli zeptat dovnitř, majitel se šel podívat na záznam z kamer, kde viděl, že dotyčný opravdu kradl.
Je ve městě znát, že asistenti pracují?
Právě přes Agenturu jsme dělali odborný průzkum u nás a v Tanvaldě o pocitu bezpečí. Při vyhodnocování jsme se dostali nad celostátní průměr. I podle statistiky Policie ČR se pro Hamry kriminalita výrazně snížila, což už jsou zcela jasná čísla.
Přesto, zdejší lidé mají strach zejména ze soužití s Romy. Jaká je ta situace dnes?
Zrovna v těchto dnech jsme řešili stížnost, která se týkala přestavby bývalé ubytovny na byty. Podnikatelé, jež mají sklady a výrobu v areálu, sepsali dopis proti tomu, aby se tam stěhovali Romové, hlavně ti, jež bydlí v rozpadajícím se domě v Mezivodí. Před jednáním s nimi jsem si nechal od policie vypracovat analýzu, jak to je s kriminalitou Romů z Mezivodí. Od roku 2013 u nich eviduje Policie ČR nulovou kriminalitu. Tomu přispěli právě asistenti prevence kriminality, ale i další soubor opatření. Když si to shrneme, největším problémem Hamrů jsou teď vandalové, kterým říkám „bílí cikáni".
Jak vlastně může obec, město asistenty prevence kriminality získat?
Základ je podat si žádost. Ostatně, to i nás dost překvapilo vstřícností. V rámci prevence kriminality jsme získali nejen asistenty, ale i kamerový systém, čerpáme z programů na letní tábory, za několik dní otevíráme klubovnu nejen pro sociálně slabší, tam nám zaplatili vybavení. Ta spolupráce prostě funguje, i když obce o tom ví málo. I mi jsme se to dozvěděli vlastně až od Agentury pro sociální začleňování.
Dnes se k institutu asistenta prevence kriminality začala hlásit i další města Smržovka, Tanvald, i největší Jablonec. Hamry jsou průkopnické …
Už v roce 2012 jsem se snažil, aby do spolupráce s Agenturou šel celý Mikroregion Tanvaldsko. Ale ostatní starostové jí moc nevěřili, mysleli, že bude odsávat peníze a výsledky nebudou žádné. My jsme teď nadmíru spokojeni a doufáme, že se ta spolupráce bude jen a jen nadále rozvíjet.