Astronomické odpoledne na Jizerce ústav pořádá podle Suchana spolu s cestovní agenturou Sundisk z Jablonce nad Nisou. Spočívat bude v sérii přednášek, z nichž zlatým hřebem bude vystoupení známého popularizátora astronomie Jiřího Grygara. Hovořit bude na téma pohledy do nebe.

Přednášky doplní výstava astrofotografií, ukázky astronomické techniky a dalekohledů. Chybět nebude ani pozorování pozemních objektů hvězdářskými teleskopy, naučná stezka a program pro děti. Pořadatelé se postarají také o občerstvení.

„Naši polští kolegové budou ve stejný den pořádat přednáškový cyklus na polské straně hranice a poté přijdou na pozorování do Čech,“ uvedl Suchan. Jizerská oblast tmavé oblohy je totiž oblastí přeshraniční. Při jejím vytvoření spolupracovaly organizace z České republiky a Polska.

Nápad vytvořit oblast tmavé oblohy v Jizerských horách vznikl podle pořadatelů z potřeby poskytovat veřejnosti informace o světelném znečištění. „Je to úkol důležitý, neboť veřejnosti se dostává stále příliš málo informací o tomto jevu a ochrana před světelným znečištěním by měla být zohledněna v našich aktivitách, které si kladou za cíl chránit životní prostředí,“ tvrdí astronomové.