Šest z deseti Čechů, kteří letos vyrazí na zahraniční dovolenou, pojede autem. Jen pro srovnání: v žebříčku tradičně vede Chorvatsko – loni tam vyrazilo přes 680 000 lidí, hned za ním následuje Slovensko (604 tisíc lidí) a velkou trojku uzavírá Itálie (593 tisíc cestovatelů). Řidiči, kteří do těchto destinací vyrazí i v letošní sezoně, ale sáhnou podle všeho hlouběji do kapsy kvůli poplatkům.

První překvapení na ně bude čekat už na hranici se Slovenskem. Tamější úřady letos zvýšily ceny dálničních známek až o čtyřicet procent. Více zaplatí i lidé, kteří vyrazí do Chorvatska a pojedou přes mýtem zpoplatněné dálnice. „Přestože Chorvaté zatím přesnou cenu neoznámili, zdražují mýto pravidelně na konci června. Většinou je to v průměru o pět procent,“ předvídá Igor Sirota z ÚAMK.

Ušetřit se ale letos dá při čerpání pohonných hmot. Okolní země, vyjma Německa, jsou v tuto chvíli levnější. Zatímco benzin i nafta u nás shodně atakují hranici 35,30 Kč za litr, v Rakousku je benzin levnější skoro o korunu na litr, nafta se pak dá pořídit v průměru za 33 korun.

„Zvlášť při cestě do Chorvatska lze doporučit tankování ve Slovinsku. Nižší ceny jsou tam způsobeny tím, že stát částečně reguluje cenu na čerpacích stanicích. Existují tak jen malé rozdíly mezi jednotlivými pumpami,“ vysvětluje Sirota. Litr Naturalu 95 vyjde ve Slovinsku v průměru na necelých 32 korun, nafta je v průměru za rovných třicet korun.