"

Zatím bude sídlit v pronajatých prostorách mateřské školy v Palachově ulici. Nejpozději od září doku 2014 by se měl přestěhovat do vlastních prostor," řekla ředitelka sdružení Slunce všem Marcela Kurfirstová.

Objekt bude postaven u nádraží

„Stavět budeme na zelené louce nedaleko nádraží. Získali jsme od kraje dotaci 3,5 milionu korun, což by nám na postavení stacionáře mělo stačit," uvedla Marcela Kurfirstová. „Vlastní dům potřebujeme, abychom nikoho neobtěžovali hlukem. Zvýší se také kapacita ze šesti na dvanáct osob," dodala.

V Turnově zatím měli jen stacionář pro děti. „Máme první skupinu těžce mentálně postižených autistů, která dospívá a není je kam umístit. V kraji žádné takové zařízení není," řekla Marcela Kurfirstová, proč se rozhodli stacionář pro dospělé vytvořit.

Pět lidí začne chodit už od úterý

Provoz denního centra v mateřské škole oficiálně zahájí 4. září, docházet tam zatím bude pět autistů. Zařízení je určeno lidem od 18 let s těžkým mentálním postižením a autismem, kteří nemohou být zapojeni do pracovního procesu a nikdy nebudou moci s ohledem na těžký handicap žít samostatně.

Sdružení Slunce všem založili v Turnově rodiče postižených dětí již v roce 2004. V klubovně se spolu s postiženými dětmi zapojují do připraveného programu, který je přizpůsoben jejich postižení a ochotě v daný den spolupracovat. Do dětského stacionáře Sluníčko docházejí rodiče s postiženými dětmi nejen z Turnova a okolí, ale dojíždějí také z jiných měst. Například z Mnichova Hradiště, Lomnice nad Popelkou, Semil i Liberce.