Unikátní expozice by měla vzniknout nejpozději do dvou let. Budoucí návštěvníky čekají kromě interaktivních ukázek i skutečné modely vozidel a motocyklů, s nimiž jezdily autoškoly od dvacátých let minulého století.
Cesta k úspěchu ale byla trnitá. Jak říká Miroslava Šimková, která muzeum vymyslela a povede, od nápadu k realizaci to trvalo celých sedmnáct let.
Nápad se zrodil při hospitalizaci
„V roce 1994 jsem musela podstoupit těžkou operaci mozku a nebylo jisté, jestli se vůbec budu moct vrátit k řízení. Při dlouhém pobytu v nemocnici mě pak nejprve napadlo, že bych mohla o historii mého řemesla něco sepsat, ale pak mi přišlo lepší zkusit historii autoškolství zmapovat právě tímto způsobem – expozicí,“ vzpomíná Miroslava Šimková na zrod své myšlenky.
Jenže její realizaci dlouho nebylo přáno. Především se nedařilo sehnat prostory. „Pak ale můj projekt zaujal kolegu z oboru Jiřího Novotného ze Železného Brodu a ten měl k dispozici nebytové prostory, které mi nabídl,“ líčí Miroslava Šimková.
Jde o bývalý motorest v Pelechově u odbočky na Semily a Kozákov, který už dlouho stojí ladem.
Autoškolské muzeum paní Šimůnková připravuje doslova na vlastní pěst. A jak říká, rozjede ho s evropskými penězi i bez nich.
Projekt má zatím dvě varianty
Pokud se na něj podaří získat dotaci z evropských fondů, která by umožnila přistavět ještě jedno patro, začalo by muzeum na ploše 400 metrů čtverečných fungovat v roce 2013 při příležitosti tradiční Auto moto šimi šou, kterou pořádá také Miroslava Šimková. Pokud dotace nevyjde, přistavovat se nebude a muzeum se v menším, na ploše zhruba 220 metrů, otevře už příští rok, v rámci Dne dětí.
„Prostory jsou jinak zařízené. Jednoduše řečeno jde o nefungující motorest s kompletní výbavou,“ podotýká Miroslava Šimková s tím, že část stávajícího zařízení se může využít k vystavení exponátů. A těch bude opravdu hodně.
„Teď už mám přes dvě stovky exponátů. Mimo jiné i starou octavii, třináct motocyklů a zkrátka všechny možné autoškolské modely využívané od dvacátých let minulého století,“ říká Miroslava Šimková, která pracuje v autoškolství už od semdesátých let.
„V té době už jsem se zabývala i veteránským sportem. A všem svým přátelům a známým už léta říkám, aby mě kontaktovali, než něco vyhodí,“ vysvětluje Miroslava Šimková, jak získala část exponátů.
Budoucí návštěvníci se mimo jiné budou moct podívat i na to, jak se během let vyvíjely autoškolské testy. Ty má paní Šimůnková rovněž sesbírané už od sedmdesátých let.
Nouze nebude ani o staré učebnice, z nichž ta nejletitější bude z roku 1924. Unikátní bude i sbírka řidičských průkazů vydaných od roku 1893.
„Aktuálně mám připravených více než sedm stovek knih a různých publikací. Například z válečných období je toho málo, ale něco se mi nakonec podařilo sehnat i od Němců,“ líčí Miroslava Šimková.
A jak se k jejímu záměru staví Železnobrodští? „Jsme rádi, že u nás vznikne něco takhle unikátního. S paní Šimkovou už jsem se setkal a ještě řešíme jak konkrétně, ale v každém případě bychom tento projekt nějakým způsobem chtěli podpořit,“ konstatoval starosta Železného Brodu André Jakubička.
Sama paní Šimková s autoškolským řemeslem úplně skončit nechce, ale bude se mu v budoucnu věnovat už jen lehce. Jinými slovy, muzeum bude prioritou.