Azylový dům byl jedním z větších témat na posledních zastupitelstvech. I proto náměstek Lukáš Pleticha avizoval jeho prohlídku v rámci kontrolního dne. Na poslední pozvánky totiž nikdo ze zastupitelů nereagoval. „Zásadní změny už ovšem neuvidíte," posteskl si náměstek, který se společně s Pavlem Svobodou účastnil už první prohlídky.

Ani včerejší návštěva nebyla veliká. Na stavbu se přišli podívat pouze ekonomický náměstek Miloš Vele, František Pešek a Marta Procházková. „Samozřejmě je tady vidět obrovská spousta práce. Rozhodně to patří mezi jednu z významných staveb města za poslední pět let, protože, když si to projdete, tak usoudíte, že to bude nejhezčí dům v Jablonci," podělil se o své dojmy z prohlídky František Pešek.

„Byla jsem tu už před třemi měsíci a musím říci, že od té doby se udělal neskutečný krok dopředu. Stavba je prozatím ve stavu, v jakém je. Ale je to nadějné pro Naději a my se moc těšíme, že tady najdeme nejen nový dům, ale možná pro mnohé i nový domov," doufá oblastní ředitelka Naděje o.s. Milena Havrdová.

Stavba se prodraží až o čtyři miliony

Nový Azylový dům bude sídlit v ulici Za Plynárnou. Vybraná stavba je více než dvě stě let stará a původně sloužila jako mlýn. Kvůli mnoha problémům se proti původnímu plánu prodraží až o čtyři miliony korun. „Vysoutěžili jsme projektantskou firmu, která ale nebyla v podobných rekonstrukcích příliš zdatná. Našly se tam neshody ve výkazech a hlavně podcenili statiku. Neudělali statický průzkum, a když jsme začali rekonstrukci, tak jsme zjistili, že se musí udělat spousta zajišťovacích prací, s nimiž se nepočítalo," informoval náměstek Vele.

Rekonstrukce byla na začátku vyčíslena na zhruba 15 milionů korun. Projekt je navíc spolufinancován z evropských fondů a stavba má být hotova do konce prázdnin. „Zatím se držíme tak, že ještě pořád máme na dohled splnění termínu," informoval při poslední kontrole vedoucí odboru územního a hospodářského rozvoje Otakar Kypta.

Dům už má z venčí hotové omítky, na níž jsou nalepeny izolace. Omítky jsou už prakticky hotové i ve vnitřní části budovy a v současné chvíli se pracuje na vybudování příček a finálních podlahách.