Příští zimu se zřejmě neotevřou ani střední můstky. Areál zcela osiří. Jak ale ukázalo nedávné výjezdní zasedání vlády v Libereckém kraji, naděje na záchranu stále existuje.„Vláda bude jednat s Libereckým krajem o investici do skokanských můstků, která se může vyšplhat až k půlmiliardě korun,“ sdělil premiér Andrej Babiš při úterní návštěvě regionu.

Můstky jsou ve vlastnictví obecně prospěšné společnosti Klasický areál Harrachov (KAH), jejímiž majiteli je Český olympijský výbor a Svaz lyžařů ČR. Pozemky pod můstky patří státu, který je KAH pronajímá. Tady nastává třecí plocha, protože stát pozemky pronajímá na relativně krátkou dobu. Přiznání dotace by tedy muselo předcházet schválení výjimky o dlouhodobém pronájmu nebo prodej pozemků. Prodávat ale vláda nechce. „Je třeba vyjednat prodloužení pronájmu pozemků pod areálem, aby bylo možné žádat o dotace,“ vysvětlil Babiš.

I tak je jasné, že se tu minimálně příští zimu skákat nebude. Kromě „mamuta“ je v nevyhovujícím stavu také velký můstek. A skákat se s největší pravděpodobností nebude už ani na středních můstcích, které také chátrají a jejichž stav už neumožňuje bezpečný provoz. „Jak skončí zima, tak pozvu statika, aby posoudil možnost dalšího provozování,“ uvedl ředitel KAH Vladimír Kopal.

Mamutí můstek je dominantou Harrachova. „Lidé se tady zastaví už jen pro ten pohled,“ ukazuje ze své kanceláře oba největší můstky starostka Harrachova Eva Zbrojová. Nejen ona je smutná z toho, jaký je dnes stav skokanského areálu čítajícího sedm můstků různých velikostí.

Výjezdní zasedání vlády ČR v Libereckém kraji proběhlo 13. března. Na snímku je zleva premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a hejtman Libereckého kraje Martin Půta při tiskové konferenci v Jablonci nad Nisou.Zdroj: Deník / Zbranek PetrZa největší z můstků bojuje i studentka Sabina Nguyenová. Její projekt Na mamuta vyhrál v loňském roce celostátní soutěž Hledá se LEADr. „Na tristní stav mamutího můstku bychom chtěli upozornit celou veřejnost, chceme také poukázat na fakt, že bez včasného zásahu skoky na lyžích v České republice upadnou v zapomnění,“vysvětlila studentka. Oslovila 600 harrachovských domácností i vedení města, které jí pomohlo.

Na celém světě je jen šest mamutích můstků, z toho pět v Evropě. Osud největšího harrachovského můstku je ve hvězdách, zbylé čtyři mamutí můstky ale fungují a lety na lyžích přitahují zástupy fanoušků. Čeští fanoušci letů dnes musí vyrazit do Německa, Rakouska, Slovinska nebo Norska. Můstek Copper Peak v americkém Ironwoodu je řadu let mimo provoz, na programu je však jeho rekonstrukce.

STOJÍ I JEŠTĚD

Skokani na lyžích si obzvláště v zimě neužijí ani můstky na Ještědu. Liberecký areál prošel před mistrovstvím světa 2009 nákladnou rekonstrukcí, přesto tu v zimě panuje prázdnota. Důvod? Nejsou lidi, kteří by můstek na skoky připravovali. Když napadne sníh, tak je potřeba dopad sešlapat, nebo ho přejet rolbou. Nájezdová stopa se musí vymést.

A tak český skokanský sektor chátrá. Nejen technicky, ale i sportovně. Vždyť kde jsou léta úspěchů Rašky, Ploce nebo Jandy?