Metr pětašedesát, váha tak půl metráku, ale páru má za dva. Bývalá sportovkyně, nyní majitelka útulku pro opuštěná zvířata musí udržet na „uzdě“ nejen velkého psa, ale odchytávala i podstatně větší těleso. Nedivila bych se, že budou volat Dagmar Kubištovou, až uteče ze ZOO slon.

Největší odchytávané zvíře?

Myslím, že to rozhodně byl kozel v Janově nad Nisou, dole v Hraničné. A u toho jste před deseti také byla ještě s kameramanem lokální televize. Držel se v uctivé vzdálenosti. Podařilo se nám jej sice nahnat do chlívku, ale tam mě přirazil ke zdi. To, že příšerně páchl, byla v ten moment úplná maličkost. Rohy měl obrovské. Neměla jsem ale strach, nesmím. To zvíře vycítí. Ale pochopitelně vím, kde jsou mé hranice.

Nejpočetnější skupina?

Nebudu-li počítat padesát šest netopýrů v LDN Smržovka, tak vyhrává bachyně se selaty v Jablonci na Paseckém náměstí. Prostě se vydala na procházku a z Lučan došla až sem. Možná by se do chlívku v klidu zase vrátila. Řidiči byli v šoku, chodci kroutili hlavami a líbilo se to snad jen školákům a právě projíždějícím německým turistům. Museli jsme ji nalákat na laskominy na korbu auta opatrně. Všichni vědí, co dokáže bachyně, když má malé. A je celkem jedno, že je domácí.

Dagmar KubištováNejšťastnější odchyt?

Možná amazoňan. Ulétl našemu malému sousedovi. Obrečel to. Pak volali chalupáři z Jiřetína, že jim na smrku sedí exot a přiletí k nabízené potravě. To bylo zase slziček… ale štěstí.

Nejkurióznější odchyt, úsměvný?

No určitě želva nádherná ve třetí přehradě, kvůli které jsem se několikrát koupala v sinicemi promořené vodě. Úplný brčálový povlak. A já mezitím s podběrákem. Unikla. Za pár měsíců si smlsla na červíkovi. Jen si nevšimla, že ho nastražil rybář. Šup a byla naše.

Nejnebezpečnější odchyt?

Had ve vnitrobloku v Podhorské. Černo-červeno-bílé obojky. Jako neznalec herpetologie jsem věděla, že mám na výběr mezi neškodným či velmi jedovatým tvorem. Varianta A byla správně. Naštěstí.

Dagmar KubištováNejsmutnější akce?

Pejsek přimrzlý k zemi v chlívě. Pes, kterému v žaludku našli při pitvě vlastní chlupy a kůži, které si z hladu vykusoval. Soud s člověkem, který umlátil psa dlažební kostkou. Odběr psů přemnožené smečky navzájem prokřížené a jejich nutné uspání… mám pokračovat?