Sledovat jednání zastupitelů z balkonu velkého zasedacího sálu radnice a přitom se přenést do dob první republiky. Řeč je o galerii, která se oblékla do nového hávu. Prošla totiž rekonstrukcí za necelých 400 tisíc korun. Doplnila tak opravenou velkou zasedací síň, která slouží svému účelu už více než rok.

Radnice k obnově balkonu přistoupila se stejnou pietou jako k opravám předsednického stolu v hlavním sále. „Snažili jsme se zachovat stopy minulosti, a tak dnešní diváci na balkoně sedí úplně stejně, jako se sedávalo za první republiky i socialismu,“ přiblížil tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Zrekonstruovaná galerie velkého zasedacího sálu jablonecké radnice doplnila  opravenou velkou zasedací síň, která slouží svému účelu už více jak rok. Rekonstrukce balkonu vyšla na necelých 400 tisíc korun.Zdroj: Magistrát města Jablonce

Vzhled židlí na balkoně v hlavním sále. FOTO: Magistrát města Jablonce

Práce provedlo konsorcium restaurátorů pod vedením odborného garanta Jana Hrdiny. „Máme s konsorciem dobré zkušenosti už z obnov zasedacích síní 201 a 203,“ připomněl tajemník.

Na balkoně se začalo pracovat 1. července letošního roku. Restaurátoři doplnili veškeré chybějící dílce podle původního vzoru, sklížili a doplnili konstrukce, podlepili uvolněné dýhy, opravili sklopné mechanismy a sedla nalakovali odolným přírodním olejovoskem medového odstínu v polomatném provedení. Kromě 42 sedadel je na balkoně opravené také zábradlí, parapety, obložení a oboje dveře. „Celá rekonstrukce stála 370 tisíc korun,“ doplnila mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.

Na opravách interiéru a exteriéru radnice se pracuje už od roku 2013. Z bývalé vinárny Boccaccio je stavební archiv, v novém je informační centrum v přízemí radnice, opravené jsou zasedací místnosti, natřená okna, zrekonstruované dveře. 

Vstupní halu osvětlují dříve nerealizované lucerny. Interiéru řemeslníci navrátili podobu ve stylu art deco tak, jak ji navrhl architekt Karl Winter ve 30. letech minulého století.

„Veškeré původní prvky jsme renovovali, ty chybějící, jako například kryty radiátorů nebo obložení pod okny, jsme vyrobili podle dobových fotografií a původních výkresů,“ prozradil už dříve restaurátor Jan Hrdina.

Radnice má také novou fasádu, na špici věže se leskne obnovená měděná kupole s hromosvodem. Celkové náklady na obnovu radniční fasády a věže jsou vyčíslené na více než 25 milionů korun, z toho necelé čtyři miliony stála severní strana radnice.

Opravou projde i výtah

Konec opravám však ještě není. Velkou opravou projde oběžný výtah, tzv. páternoster. „Většina strojních částí výtahu je navržená k výměně. Oprava páternosteru se odhaduje na 6 milionů korun bez DPH s tím, že součástí zakázky je komplexní servis zařízení po dobu dvou let,“ popsal stav oběžného výtahu v radnici tajemník Řeháček.

Rozsáhlé rekonstrukce na jablonecké radnici si už vyžádaly 85 milionů korun, přičemž drtivá většina financí putovala na opravy z městského rozpočtu.